Globális cementdrágulás nehezíti az építőipar dolgát

Az acél, a bitumen vagy a cement jelentős áremelkedése miatt az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége a kormányhoz fordul segítségért.

Forrás: mti2021. 05. 21. 10:47
A vizsgálat azt hivatott kideríteni, van-e a cégek között érdemi verseny Fotó: Havran Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az építőipari nyersanyagok és építőanyagipari termékek, mint az acél, a bitumen vagy a cement jelentős áremelkedése miatt az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) a kormányhoz fordul segítségért.

A rosszul működő nemzetközi ellátási lánc, a termékek késedelmes szállítása miatt a szakszövetség levelében azt kérte, hogy a kormány kössön kormányközi megállapodásokat keleti és távol-keleti országokkal az alapanyagok nagy volumenű beszerzésére. Az ÉVOSZ szerint a problémát egyebek mellett a pandémia okozta, de Kínának is szerepe volt benne, ugyanis miközben az ázsiai ország adja a világ acéltermelésének több mint a felét, acélipari termékeket tart vissza a világpiactól.

Az ÉVOSZ ezen felül azt is javasolta, hogy a mostani helyzetben a Gazdasági Versenyhivatal fokozottabban figyelje az építési piacot a tisztességtelen piaci magatartás kiszűrése érdekében.

A piaci szereplők szigorúbb ellenőrzését is kérik a Gazdasági Versenyhivataltól
Fotó: Havran Zoltán

Arra is kitértek, hogy az áremelkedéseket a megrendelők ritkán veszik figyelembe, ha a munka már elkezdődött, emiatt a vállalkozók viselik az áremelkedés terheit. Az építési beruházási célú közbeszerzéseknél és a korábban megkötött közcélú szerződések végrehajtásánál is nehézséget okoz a nem várt áremelkedés. Ezért szeretnék azt is, hogy a közösségi, állami közbeszerzéseknél az ajánlatkérők, a megrendelők vállaljanak nagyobb részt az árkockázatokból: legyen lehetőség szerződésmódosításra az árváltozások kezelése érdekében.

Az építőipari nyersanyagok és építőanyag-ipari termékek drasztikus áremelkedése globális jelenség, az Európai Unió valamennyi tagországában gondot okoz. Ezért az ÉVOSZ úgy gondolja, hogy a helyzet kezelésében az uniónak is fontos szerepe van.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.