Pár éven belül jelentős súlya lesz itthon az ökológiai termelésnek

Jelentősen nőhet az ökológiai gazdálkodás aránya a következő években, a folyamatot segítik a támogatások is.

Nagy Kristóf
2021. 06. 24. 19:59
A pásztoroknak az ökológiai tudása teszi lehetővé, hogy harmonikusan mozogjanak együtt a környezetükkel Fotó: Jaap Meijer Forrás: FLICKR
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden feltétel adott ahhoz, hogy egyre több hazai termelő térjen át az ökológiai gazdálkodásra a következő években – véli Roszík Péter, a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. elnöke.

Az egyetlen hazai ökológiai gazdálkodást minősítő és ellenőrző szervezet közleményében felidézte: a talajkímélő, vegyszermentes termelés aránya ma még alacsonyabb Magyarországon az uniós átlagnál: nálunk a teljes termőterület hat százalékán folytatnak ökológiai gazdálkodást, míg az EU-átlag 8,5 százalék. Legnagyobb arányban, jellemzően a termőterületek több mint húsz százalékán Ausztria, Svédország és Észtország folytat vegyszermentes, fenntartható termelést. Ezzel szemben Írországban, Romániában és Bulgáriában a három százalékot sem éri el az arány.

A Biokontroll úgy látja,

az ágazat bővülését számos pályázat segíti, a jelenleg hozzáférhető keret eléri a 440 milliárd forintot. A jövőben az összeg jelentősen nő,

de olyan felhívásokra is számíthatnak az érintettek, amelyeknél pluszpontot jelent, ha a pályázó már tanúsított ökológiai gazdálkodó vagy vállalja az ökológiai minősítéshez szükséges feltételek teljesítését.

A szervezet szerint a pályázatokon elérhető támogatások nagysága példa nélküli, így

az agrárium minden szereplőjének érdemes átgondolnia, hogy elmozduljon az ökológiai termelés és élelmiszer-feldolgozás felé.

Roszík Péter arra figyelmeztetett: ma Magyarországon – hasonlóan más uniós tagállamokhoz – a növénytermesztés támogatások nélkül gyakorlatilag nem tud hasznot termelni. Ezzel szemben a biogazdaságok önmagukban is versenyképesek, a kereslet pedig folyamatosan nő az ökológiai termelésből származó élelmiszerek iránt.

A szakember emellett arra is felhívta a figyelmet, hogy a biogazdálkodóknak juttatott támogatások mértéke az EU-ban meghaladja a hagyományosan művelt területekre fizetett összegeket, és ez a jövőben sem változik.

Az ökológiai gazdálkodás a következő években hazánkban is nagyobb teret nyerhet
Fotó: Oláh Tibor/MTI

Az ökológiai gazdálkodás minősítési rendszere egy nemzetközileg elfogadott szempontrendszer. Az ökológiai gazdálkodás feltételeinek teljesítését tanúsítvány igazolja, amit a rendszeres ellenőrzéseknek és az ezekre épülő tanúsítási folyamatoknak az idők során meg is kell erősíteni.

A technológiai fegyelem betartása esetén az eredmény sem termésátlagban, sem külsőre nem marad el más konvencionális hozamoktól.

A szakember kiemelte, az ökológiai művelésből származó alapanyagok tápértéke ugyanakkor felülmúlja a hagyományosan termesztettekét, miközben növényvédőszer-, antibiotikum-, műtrágya- és más káros maradványok nem kerülnek az élelmiszerekbe.

Magyarországon a biogazdálkodók kilencven százaléka mezőgazdasági termelő, kilenc százaléka feldolgozó.

A termelők 93 százaléka növénytermesztéssel, 4,5 százaléka állattenyésztéssel, 6,6 százaléka méhészettel foglalkozik.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.