A foglalkoztatók számos területen ismét a munkaerőhiánnyal és a munkaerő megtartásának nehézségeivel szembesülnek. A munkaerővel összefüggő problémákat enyhíthetik az olyan juttatások, amelyek adómentesen vagy kedvezményes adózás mellett adhatók az alkalmazottaknak. Ilyen lehet többek között a munkásszállás vagy a szolgálati lakás – hívja fel a figyelmet elemzésében a Deloitte.
A munkavállalónak ingyenesen vagy kedvezményesen nyújtott szolgálati lakás vagy a munkásszállás lehetősége adómentes juttatásnak minősülhet.
Az adómentesség egyik feltétele, hogy a munkásszállás a kifizető tulajdonában lévő olyan szálláshely legyen, amely legalább két munkavállaló elhelyezésére szolgál. További feltétel, hogy az elhelyezett munkavállalónak nem lehet a településen jelentősebb tulajdonjoga vagy haszonélvezeti joga más lakóingatlanra. Fontos kitétel emellett, hogy a szállodai elhelyezés nem felel meg az adómentesség kritériumának, azonban bármely más típusú kereskedelmi szálláshelyen történő elhelyezés megfelelhet az előírásoknak.
A munkáltató a társasági nyereségadó meghatározásakor duplán elszámolhatja költségként többek között a munkásszállás céljára bérelt ingatlan bérleti díját, a fenntartására, üzemeltetésére fordított összeget, valamint a maga által épített vagy vásárolt bérlakás költségeit.
A kedvezmény a munkavállalók mobilitását hivatott támogatni, ezért nem nyújtható olyan munkavállalónak, akinek azon a településen van a lakóhelye, ahol a munkahelye is van. Azoknak sem, akik vagy hatvan kilométeren belül és tömegközlekedéssel legfeljebb másfél órára laknak a munkahelytől. Feltétel továbbá, hogy a kedvezményben részesülő munkavállaló főállásban, legalább heti 36 órás munkaidőben legyen foglalkoztatva.
A Deloitte szakértői szerint nem egyértelműek az áfa-visszaigénylés szabályai. Alapvetően a munkavállaló feladata, hogy gondoskodjon a lakhatásáról. Ha ezt a munkáltató teszi, akkor a munkavállaló magánszükségleteit elégíti ki, és a költségek áfája nem igényelhető vissza. Ha azonban olyan speciális körülmények állnak fenn, amelyek alapján csak a munkáltató tudja megoldani, hogy a foglalkoztatott időben meg tudjon jelenni a munkahelyen, akkor felmerülhet, hogy elszállásolásuk munkáltatói érdek. Ebben az esetben visszaigényelhető az áfa, amelyről egyedi mérlegelés alapján születhet döntés.