A Századvég szerint meglepetés a Moody’s felminősítése

Ahhoz, hogy hazánk besorolásában további javulás következzen be, gyorsabban csökkenő adósságra, illetve fokozódó versenyképességre van szükség.

Magyar Nemzet
2021. 09. 25. 13:57
null
Az idén egyszer már elhalasztották a felülvizsgálatot, de ezúttal változhat a kategória Fotó: EMMANUEL DUNAND Forrás: Europress/AFP
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Mindenképpen meglepetésnek tekinthető, hogy a Moody’s felminősítette Magyarországot – fogalmazott lapunknak eljuttatott közleményében a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletágának vezetője. Regős Gábor megjegyezte: 

Bár már egy éve pozitív kilátás volt érvényben, de a vírushelyzetre való tekintettel arra lehetett számítani, hogy felminősítés csak később,  fél vagy egy év múlva következik be, ha egyáltalán bekövetkezik.

A Moody’s mostani döntésével a három nagy hitelminősítőnél azonban a magyar besorolás immár azonos szinten van.

Regős Gábor  szerint a Moody's a következő években növekvő fiskális fegyelmet vár, így a GDP-arányos államadósságunk ismét csökkenésnek indulhat

A Moody’s Investors Service nemzetközi hitelminősítő pénteken az eddigi Baa3-ról egy fokozattal Baa2-re javította a magyar államadós-osztályzatot, egyúttal a tavaly szeptember óta érvényben tartott pozitívról stabilra módosította a magyar szuverén besorolás kilátását.

Regős Gábor kifejtette: a felminősítést a hitelminősítő alapvetően két tényezővel indokolta, egyrészt a válságból való gyors kilábalással, amelynek kapcsán kiemelték, hogy a magas beruházási ráta a következő években is segítheti a növekedést. A beruházások tartósan magas volumenéhez hozzájárulhat az alacsony társaságiadó-kulcs, a növekedésbarát gazdaságpolitika, illetve az, hogy Magyarország vonzó befektetési célpont.  A másik tényező az, hogy a Moody’s a következő években növekvő fiskális fegyelmet vár, így a GDP-arányos államadósság ismét csökkenésnek indulhat.

 Ahhoz, hogy a magyar adósságbesorolásban további felminősítés következzen be, gyorsabban csökkenő adósságra, illetve fokozódó versenyképességre van szükség, míg leminősítés – amelyet a hitelminősítő nem tart valószínűnek – ezzel ellentétes folyamatok, illetve az uniós pénzek tartós visszatartása esetén következhet be – húzta alá a Századvég szakértője.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.