Londoni makrogazdasági elemzők friss előrejelzése szerint elérheti a hét százalékot a magyar gazdaság idei egész éves növekedési üteme. A Morgan Stanley globális pénzügyi szolgáltatócsoport londoni befektetési részlegének feltörekvő piacokkal foglalkozó elemzőstábja pénteken bemutatott új regionális prognózisában felidézte, hogy a magyar gazdaság az elemzői konszenzust lényegesen meghaladó, 17,9 százalékos éves összevetésű növekedést produkált a második negyedévben. Előzetesen azzal számoltak, hogy a magyar hazai össztermék (GDP) 16 százalékkal emelkedik a tavalyi azonos negyedévhez képest.
A ház szakértői pénteki helyzetértékelésükben közölték:
a vártnál erőteljesebb második negyedévi GDP-bővülés és a továbbra is kedvező növekedési kilátások alapján hét százalékra – vagyis jóval a 6,1 százalékos GDP-növekedést valószínűsítő konszenzusos várakozás fölé – emelték a magyar gazdaság idei egész éves növekedésére szóló előrejelzésüket.
Hangsúlyozták, hogy új előrejelzésük a Magyar Nemzeti Bank prognózisát is jelentősen meghaladja, az MNB ugyanis jelenleg 6,2 százalékos idei egész éves növekedéssel számol a magyar gazdaságban. A Morgan Stanley előrejelzése ugyanakkor 2022-re már mérsékeltebb, 3,6 százalékos éves magyar GDP-növekedést valószínűsít, elsősorban éppen a magasabb idei bázis miatt, de azért is, mert a cég várakozása szerint a magyar gazdaság növekedése közelít a koronavírus-járvány előtti hosszabb távú pályákhoz, és várhatóan ez is a kilábalás ütemének lassulását okozza jövőre.
A ház a jelenlegi növekedési környezetben azzal számol, hogy a tizenkét havi magyarországi infláció öt százalékon tetőzik novemberben. Ennek figyelembevételével további monetáris szigorítást várnak az MNB-től a következő hónapokban, és jelenlegi előrejelzésük az, hogy a magyar jegybank alapkamata 2,1 százalékon tetőzik a mostani szigorítási ciklusban.
A magyar gazdaságban más nagy londoni házak is erőteljes idei éves növekedéssel számolnak legfrissebb előrejelzéseikben, ám a Morgan Stanley felülvizsgált prognózisa eddig a legderűlátóbb.
A Standard & Poor’s globális pénzügyi szolgáltató csoport hitelminősítő részlege (S&P Global Ratings) a minap változatlan stabil kilátással megerősítette Magyarország hosszú és rövid futamidejű államadósság-kötelezettségeinek BBB/A–2 szintű, befektetési ajánlású osztályzatát, és a döntéshez fűzött indoklásában közölte: 6,1 százalékot elérő idei egész éves reálnövekedésre számít a magyar gazdaságban, feltételezve, hogy a koronavírus-fertőzések száma nem kezd ismét gyorsan emelkedni. Várakozásaik szerint a magyar hazai össztermék értéke már az idén ismét elérheti a koronavírus-járvány előtti szintet.
A Fitch Ratings nemrégiben ugyancsak megerősítette Magyarország devizában fennálló hosszú lejáratú államadósság-kötelezettségeinek BBB szintű, stabil kilátású osztályzatát, és ennek indoklásában közölte: várakozása szerint a magyar GDP-érték az idén 6,5 százalékkal, 2022–2023-ban évi átlagban 4,8 százalékkal növekszik reálértéken számolva. A Fitch elemzői kiemelték, hogy az általuk várt növekedési ütemek jelentősen meghaladják a magyar gazdaság növekedési potenciálját.
Borítókép: AFP/Getty Images/Michael Lawrence