A lengyel jegybank szerint idén a GDP a júliusban várt öt százaléknál jelentősebben, 5,3 százalékkal nő, a jövő évre vonatkozó becslést ugyanakkor 5,4 százalékról 4,9 százalékra, a 2023. évit pedig 5,3 százalékról ugyancsak 4,9 százalékra rontotta.
Az idei inflációt a júliusban becsült 4,2 százalék helyett most 4,9 százalékra várják,
jövőre a fogyasztói áremelkedés még nagyobb, 5,8 százalék lesz a júliusban jósolt 3,3 százalék helyett.
Ez meglehetősen drámai adat, hisz a jövő év egészére eddig még egy jegybank sem adott ilyen magas előrejelzést. A lengyel jegybank ezzel vélhetően szembenézett azzal, hogy még ha az inflációt fűtő hatások átmenetiek is, hatásuk sokkal tovább tart, mint azt általában várták. A 2023-ra vonatkozó inflációs előrejelzést 3,4 százalékról 3,6 százalékra változtatták.
Mindezek ismeretében nem véletlen, hogy a lengyel jegybank nagymértékű, 75 bázispontos kamatemelést hajtott végre a múlt héten, igaz, meglehetősen alacsony, mintegy 0,5 százalékos szintről. Az alapkamat így 1,25 százalék lett, és vélhetően további lépések következnek, ezzel az intézmény követi a Magyar Nemzeti Bankot (MNB), amely már hónapokkal ezelőtt elindította a kamatemelési ciklust.
A csehek ennél is nagyobbat léptek a múlt héten: az addig másfél százalékos alapkamatot 125 bázisponttal 2,75 százalékra emelték.
Így most már mind a három, önálló valutával rendelkező visegrádi ország a folyamatos monetáris szigorítás eszközével él a szokatlanul magas infláció ellen. Eközben a nagy jegybankok hasonló, vagy alig kisebb inflációs adatok mellett még mindig nullán tartják az alapkamatot, abból az egyre inkább túlhaladott álláspontból kiindulva, hogy az infláció beavatkozás nélkül is visszatér a korábban jellemző alacsony szintre.
Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed és az Európai Központi Bank most végre eljutottak oda, hogy legalább a nagy összegű, a gazdaságot a járvány kezdeti szakaszában támogatni hivatott eszközvásárlási programokat csökkenteni kezdik és a jövő év első fél évében megszüntetik.
A jelentős cseh és lengyel kamatemelést követően nem kizárt, hogy az MNB is nagyobb lépésekben fog haladni, miután az utolsó két alkalommal csak 15 bázispont volt az emelés mértéke.
Borítókép: Varsó üzleti negyede (Fotó: MTI/EPA/PAP/Radek Pietruszka)