A román fogyasztóvédelem 27 energiaszolgáltatót bírságolt meg amiatt, hogy figyelmen kívül hagyták a magas energiaárak miatt tavaly októberben elfogadott energiaár-kompenzálásról szóló sürgősségi kormányrendeletet, és jogtalanul magas számlákat állítottak ki a fogyasztóknak.
A bírságok kiszabását Mihai Culeafa, a fogyasztóvédelmi hivatal elnöke jelentette be, jelezve, hogy péntekig hetven szolgáltatót ellenőriztek, ugyanis
tavaly több mint kétezer, az idén pedig csak az elmúlt héten négyszáz panasz érkezett az energiaszolgáltatókkal kapcsolatban.
A bírság összértéke 450 ezer lej (több mint 32 millió forint). A fogyasztóvédelem elrendelte, hogy a szolgáltatók számolják újra a törvénytelenül kiállított számlákat. A román állami többségi tulajdonban levő Electrica szolgáltató bejelentette, hogy a hónap végéig újból kiállítja azokat a számlákat, amelyeknél nem vették figyelembe a törvényes előírásokat.
Florin Spataru gazdasági miniszter szerint megengedhetetlen, hogy az energiaszolgáltatók több millió fogyasztót csapjanak be a törvények megsértésével, ezért közölte: a jövő héten javasolni fogja a kormánynak, hogy a szolgáltatók árbevételének négy százalékára emeljék a bírság értékét, mert a jelenleg kiszabhatók túl alacsonyak. Az elmúlt napokban több kormánytag is élesen bírálta az energiaszolgáltatókat amiatt, hogy figyelmen kívül hagyták az energiaár-kompenzálást.
Virgil Popescu energiaügyi miniszter arra buzdította a fogyasztókat, hogy ne fizessék ki azokat a számlákat, amelyeket törvénytelenül állítottak ki.
A törvényes előírások figyelmen kívül hagyásával kiállított számlák ki nem fizetése miatt a fogyasztók nem sújthatók semmilyen szankcióval Nicolae Ciuca román miniszterelnök kijelentése szerint.
Romániában érzékenyen érinti a fogyasztókat a nemzetközi energiaárak emelkedése, amely már tavaly év végén elkezdődött, és szinte egybeesett a villamos energia és a gáz lakossági árának romániai liberalizációjával.
Ezek együttes hatása miatt a lakossági fogyasztók villanyszámlája akár háromszor, a gázszámlája pedig kétszer magasabb lehet az egy évvel korábbinál.
Vásárlóerő-paritáson nézve pedig mindez oda vezetett, hogy decemberben Bukarest állt a legrosszabbul az európai fővárosok összehasonlításakor.