Varga Mihály: Jó hírt kaptunk a hétvégére!

A hitelminősítő jelezte: a gazdaság növekedése tartós lesz, és a következő években stabilizálódik az államadósság-ráta is.

Magyar Nemzet
2022. 01. 29. 8:30
People walk past the headquarters of Fitch Ratings in New York
People walk past the headquarters of Fitch Ratings in New York, February 6, 2013. REUTERS/Brendan McDermid (UNITED STATES - Tags: BUSINESS) - GM1E9270GK301 Fotó: Brendan McDermid
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Változatlan stabil kilátással megerősítette Magyarország devizában denominált hosszú futamidejű államadósság-kötelezettségeinek BBB szintű, befektetési ajánlású osztályzatát a Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő – ismertette a távirati iroda. 

A péntek éjjel Londonban bejelentett döntés indoklása szerint a szuverén magyar besorolás stabil kilátása a Fitch azon várakozását tükrözi, hogy a koronavírus-járványból stabil ütemben kilábaló magyar gazdaság növekedése tartós lesz, és a költségvetési konszolidáció eredményeként a következő években stabilizálódik az államadósság-ráta is.

A Fitch Ratings közölte: a 2022–2023-as időszakban 4,4 százalékos – a növekedési potenciált meghaladó ütemű – éves átlagos reálnövekedést vár a magyar gazdaságban. – A magyar államadósság-kötelezettségek BBB besorolása az elemzés szerint azt tükrözi, hogy a magyar gazdaság szerkezeti jelzőszámai erőteljesek a hasonló besorolású többi gazdasággal összehasonlítva. Az osztályzatot alátámasztja a beruházások táplálta stabil növekedés is – áll a Fitch londoni elemzésében.

A hitelminősítő hozzáteszi ugyanakkor: a BBB besorolás tényezői között szerepel a magas államadósság, a múltbeli „unortodox” költségvetési és monetáris intézkedések sora, valamint az, hogy a korábbi években romlottak a kormányzati mérőszámok.

A Fitch hangsúlyozza mindazonáltal, hogy várakozása szerint a magyar gazdaságban az idei év második felétől jelentős élénkítő hatást gyakorol a Európai Unió által a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak enyhítésére Next Generation EU (NGEU) néven meghirdetett helyreállítási alap.

A hitelminősítő kitér arra, hogy ennek folyósítása a jogi viták megoldásától függ. A Fitch várakozása szerint ugyanakkor az áprilisi országgyűlési választások után Magyarország tárgyalásokat kezdeményez az Európai Bizottsággal a jogállamisági nézeteltérések ügyében, hogy megkaphassa az első folyósítást a helyreállításra és az ellenállóképesség javítására szolgáló európai uniós pénzügyi eszközből (RRF).

A hitelminősítő közölte: növekedési előrejelzése tartalmazza azt az ösztönzést is, amelyet a gyermekes családoknak járó személyi jövedelemadó-visszatérítés gyakorol majd a magyar gazdaságra. A Fitch Ratings számításai szerint ez a hazai össztermék (GDP) 1,1 százalékának megfelelő mértékben is élénkítheti a háztartási szektor fogyasztási kiadásait.

A cég várakozása szerint a GDP-arányos bruttó államadósság-ráta a tavalyi évre becsült 78,6 százalékról lassú ütemben 74,9 százalékra csökken 2023 végéig. A Fitch kiemeli, hogy a BBB besorolási kategóriába tartozó társgazdaságok arra az időpontra várt államadósság-rátájának mediánszintje 56,6 százalék.

A hitelminősítő kiemeli ugyanakkor azt is, hogy a magyar gazdaság kedvező adósságprofilja enyhíti a magas adósságszintből eredő kockázatokat. A devizaadósság a teljes szuverén devizaadósságnak csak a 20,6 százalékát tette ki 2021 végén, szemben a BBB kategória 33,3 százalékos mediánjával – áll a Fitch elemzésében.

A Fitch Ratings pénteki bejelentésével kezdődött a magyar államadós-osztályzatok idei hitelminősítői vizsgálatsorozata. A három piacvezető nemzetközi hitelminősítő az elmúlt évek gyakorlatához hasonlóan 2022-ben is hatszor – egyenként két-két alkalommal – veszi napirendre a magyar szuverén besorolásokat.

Varga Mihály: Jó hír hétvégére!

A Fitch Ratings döntését jó hírnek nevezte közösségi oldalán Varga Mihály. A pénzügyminiszter jelezte: a hitelminősítő jelentésében elismerően írnak a magyar gazdaság teljesítményéről, erőteljes növekedést és javuló egyensúlyi mutatókat várnak a következő időszakban. A tárcavezető emlékeztetett: a Moody’s tavaly szeptemberben felminősítette Magyarországot, így az elmúlt évtized munkájával hazánk eljutott oda, hogy még egy válság után is befektetésre ajánlja mindhárom nagy hitelminősítő. – Ma már nemcsak a befektetők, hanem a hitelminősítők is bíznak a magyar gazdaságban – tette hozzá.

Varga Mihály pénzügyminiszter Forrás: Facebook

Borítókép: a Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő New York-i székháza (Fotó: Reuters/Brendan McDermid)

    

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.