A hazai cégek 29 százalékánál dolgozik IT szakember, az uniós tagállamok közül Dániával és Máltával holtversenyben ez a második legmagasabb arány – közölte csütörtökön az Innovációs és Technológiai Minisztérium. Az Eurostat összehasonlító adatai szerint hazánkat csak Belgium és Írország előzi meg harminc százalékkal.
A magyar mutató így a közép-európai régióban első helyet ér, jelentősen felülmúlva a 19 százalékos uniós átlagot. Az informatikai szektorban kimagasló mértékben bővül a foglalkoztatás, ezzel együtt is rendkívül élénk a kereslet a képzett szakemberekre.
A digitális gazdaság a hazai gazdasági növekedés és foglalkoztatás ötödét adja. A diplomás pályakövetési rendszer szerint az informatikus végzettségűek viszik haza a legmagasabb bruttó jövedelmeket, közülük dolgoznak a legtöbben diplomás munkakörben.
Bodó Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár kifejtette: Magyarországon általánosságban is rekordokat dönt a foglalkoztatás, de különösen kedvező tendencia, hogy a bővülés leginkább a tudásalapú, magas hozzáadott értéket előállító területekre jellemző. Míg 2010-ben még 100 ezernél kevesebben dolgoztak az információ és kommunikáció (ICT) ágazatban, 2021 végére 170 ezer fő feletti csúcsot értünk el.
A nemzetgazdasági ágak közül ezzel az elmúlt évtizedben az IT-szektorban nőtt a leggyorsabb ütemben a munkahelyek száma. A járványhelyzetben a távmunka térhódításával és a világszerte egyedülálló célzott bértámogatási programnak köszönhetően újabb lendületet kapott a munkahelyteremtés.
A koronavírus hazai megjelenése óta több mint 42 ezerrel nőtt az ágazatban dolgozók száma, az informatika ezen az időtávon is a legjobban teljesítő szektor hazánkban – fogalmazott az államtitkár.
Borítókép: Bodó Sándor államtitkár (Fotó: MTI/Koszticsek Szilárd)