– Nem kérnek a vidéki kisboltosok abból, hogy a trafikmonopólium megszüntetésével a cigaretta árusítása legyen a túlélésük záloga. Nem igaz, hogy a dohánytermékek eladásából származó haszon biztosíthatja a fennmaradásukat, amit az élelmiszer-forgalmazás adatai is évről évre igazolnak – közölte a Magyar Nemzettel az Egyenlő.hu elnöke.
Bubenkó Csaba arra reagált, hogy sorra jelennek meg a baloldal miniszterelnök-jelöltjének kampányígéretei, amelyek az érdekképviselő szerint Márki-Zay Péter hozzá nem értését tükrözve csak demagóg lufik.
– Arról szólnak, hogy miként tennék tönkre a sikeres gazdaságpolitikával mostanra elért eredményeket és például azt a lehetőséget, hogy az elkövetkező két évben a korábbiaknál háromszor több pénz juthat vidékfejlesztésre – emelte ki, megjegyezve, hogy
a nemzeti dohányboltok 2011 és 2013 között létrehozott rendszerének szétrombolása is ékes példája lenne annak, hogy nem előre-, hanem hátrafelé vinné Magyarországot egy esetleges baloldali kormány.
– A tavalyi, több mint hétszázalékos gazdasági növekedéssel, aminek nagy részét a lakosság fogyasztása tette ki, nehéz szembeszállni. Aki ma dolgozni akar, annak tisztességes jövedelme lehet, amiből költekezni tud, és nem szorul rá a segélyezésre. A mai családpolitika kifejezetten a dolgozó szülőket támogatja – mutatott rá Bubenkó Csaba.
Kiemelte:
az alapellátás rendszere már régen kiheverte a dohányáru-értékesítés kiszervezését, sőt a kiskereskedelem a járványidőszak egyik legnagyobb nyertese,
ahol egyetlen napra sem kellett leállni a boltoknak akkor sem, amikor több ágazatban kényszerűen szünetelt a termelés. Azóta pedig már a pandémia előtti forgalmat meghaladva folyik az értékesítés.
– Ráadásul a kormány soha nem látott fejlesztési programot hirdetett a Magyar falu programban a vidéki kisboltoknak, amely több mint ötvenmilliárd forintból valósulhat meg 1500 településen. A trafikrendszer támadása tehát több sebből vérzik – húzta alá az Egyenlő.hu elnöke.
Amiatt is alaptalan a támadás, mert
a többéves vagy akár évtizedes koncessziós jogok rendszerének kialakítása alapvetően az egészségvédelmet szolgálja, és annak idején szigorú, de nyilvános pályáztatás útján osztották ki az üzemeltetést.
– Ha a baloldal számára ez átláthatatlan, az nem a bevált rendszer hibája – jegyezte meg Bubenkó Csaba, aki szerint a dohányforgalmazás liberalizálása az emberek egészségére lenne káros hatással, és csak a jövedéki adóból származó bevételt növelné.
– Senki ne gondolja, hogy a baloldal hasonló elképzeléseihez nem lenne szükség adóemelésekre vagy külső hitelekre, akárcsak a Gyurcsány-kormány alatt
– mondta, utalva rá, hogy a családi pótlék megduplázása vagy a garantált minimumjövedelmek elképzelt rendszere sem megalapozott, és azt Márki-Zay is elismerte, hogy ezek nem azonnal, hanem talán egy-két év múlva valósulnának meg.
Az érdekképviselő szerint az alaptalan ígérgetéseknek ezért továbbra sem érdemes bedőlni.
– Akkora átadási árral szállították a gyártók a dohánytermékeket, hogy az értékesítésből haszon nem származott, az tehát a jövőben sem jelenthet forrást a boltok fennmaradásához
– közölte az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára, aláhúzva, hogy konkrét politikai programokat nem véleményeznek.
Vámos György ezzel együtt felidézte: a trafikrendszer előtt a fogyasztói árakat is a gyártók határozták meg, ami nem hozott nyereséget, ezért is kellett később bővíteni a trafikok termékkínálatát.
– A dohányáruk adózását az unió szabályozza, az elmúlt években is ez okozta az áremeléseket. A drágulás pedig mindig vonzza a feketézés veszélyét is, ám azt a hatóságok rendkívül szigorúan ellenőrzik.
Azzal a kisboltosok ma is tisztában vannak, hogy önmagában a dohánytermékek értékesítése nem hoz hasznot a konyhára
– hangsúlyozta a főtitkár. Ráadásul az előírások szerint
a háromezer főnél kisebb lélekszámú településeken ma sem kötelező külön trafikot működtetni,
mivel elegendő egy üzleten belül a megfelelően elkülönített értékesítőhely kialakítása erre a célra.
Borítókép: bevált rendszert borítana meg a baloldal, amivel nem segítene a kereskedőkön (Fotó: Kurucz Árpád/Magyar Nemzet)