– Március 7-én megnyílt a klíma- és természetvédelmi akciótervhez kapcsolódó négyszázmillió forint keretösszegű pályázat második szakasza. A februárban indított program nyomán négy-ötszörösére növekedhet az elektromos rásegítésű teherszállító kerékpárok száma hazánkban
– jelentette be Steiner Attila, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) körforgásos gazdaság fejlesztéséért, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára.
A kerékpárok beszerzéséhez nyújtott vissza nem térítendő támogatás valós segítséget nyújthat a városi térségekben szállítási tevékenységet vagy gyakori utazásokat igénylő szolgáltatást végző cégeknek, gazdasági társaságoknak és civil szervezeteknek. Napjainkban Európa nagyvárosaiban, különösen a központokban egyre több az autóval korlátozottan megközelíthető zóna, mindennapossá váltak a torlódások, erős a légszennyezés, így egyre hangsúlyosabb az igény a kisebb, környezetbarát járművekre. Egy ilyen kerékpár igazán jó megoldási lehetőségeket kínál a futárcégeknek a belvárosi közlekedésben, de azon vállalkozásoknak is hasznos lehet, amelyek néhány kilométeres távolságra szállítanák a csomagjaikat.
A pályázatban a magyarországi egyéni vállalkozók egy, a gazdasági társaságok, civil szervezetek, egyesületek, valamint egyházi szervezetek és önkormányzatok legfeljebb öt e-cargo kerékpárt vásárolhatnak
a regisztrált kereskedőktől utófinanszírozott támogatással, amelynek mértéke a teljes vételár fele, de legfeljebb félmillió forint. Az elektromos segédmotorral felszerelt, pedálhajtású, teherszállításra kialakított felülettel rendelkező kerékpárok legnagyobb folyamatos névleges teljesítménye legfeljebb 250 W lehet.
Olyan új biciklikre kapható támogatás, amelyeknél a motor kikapcsol, ha a kerékpáros nem folytatja tovább a pedálok hajtását, vagy ha eléri a 25 km/h sebességet. A hasznos teherbírásnak el kell érnie az ötven kilogrammot, valamint feltétel a nyomatékszenzoros vezérlés is. Kerékpáronként egy pótakkumulátor beszerzése is támogatott.
– A kormány támogatja az elektromos járművek terjedését, ugyanis az ehhez hasonló intézkedések mind hozzájárulnak a 2050-re kitűzött klímasemlegességi célok eléréséhez. A közlekedésben használt megújuló energiaforrások részarányát illetően Magyarország már most a régióban a legjobban, az uniós átlag felett teljesít, és ezt a teljesítményt tovább növelhetik a klíma- és természetvédelmi akcióterv intézkedései, melyek az elektromobilitás elterjedését ösztönzik – tette hozzá Steiner Attila államtitkár.
Az érdeklődők a pályázat második szakaszában március 11-ig ezen a weboldalon igényelhetik a támogatást.
Borítókép: A teherkerékpárok nagyrészt kiválthatják a különösen légszennyező robogókat (Fotó: DPA/Arne Dedert)