Magyar szempontból legalább olyan húsba vágó, mint a forintgyengülés, hogy elszálltak az energiaárak az orosz–ukrán háború hatására. Egyelőre nem látni, hol van a vége, a piaci instabilitás kézzelfogható
– mondta a VG-nek Leitold Dávid, a Vertigo Group tulajdonos-ügyvezetője.
Sokan aggódnak is amiatt, hogy mivel fognak fűteni, ha az oroszok elzárják a gázcsapokat, arra viszont kevesen gondolnak, hogy napelemes rendszerrel nemcsak a meglévő áramfogyasztásukat válthatják ki, hanem ugyanez igaz a gázra is. Ha ugyanis előáll az a forgatókönyv, hogy a gázkazán elveszíti a létjogosultságát, a szakember szerint azt akár fél óra alatt át lehet alakítani elektromos kazánná, és máris biztonságban tudhatjuk a családunkat, otthonunkat. Ugyanígy a gáztűzhely szerepét is könnyen átveheti az elektromos főzőlap, ami korszerűbb, ráadásul növeli a háztartás értékét.
A kulcs nem a fogyasztás s annak az ára Leitold Dávid szerint, pedig önmagában a különbözeten is lehet spórolni. A lényeg sokkal inkább az, hogy ha emögött saját napelemes rendszer áll, akkor függetleníthetjük magunkat a szolgáltatótól, a hazai energiapiacra beszivárgó nemzetközi mozgásoktól, jelen esetben az ukrajnai helyzettől, hiszen a szükséges áramot magunknak termeljük meg.
Napi nyolc-tíz órányi napsütés akkora érték, mintha egy aranybánya lenne a kertünkben, elvégre a háztető adott, annál pedig kevés dolog biztosabb, mint hogy a nap ezután is sütni fog
– érvelt a szakember. Továbbmenve ugyanez igaz az üzemanyagárstop korában a közlekedésre is: aki elektromos autóval jár, annak lényegében saját „benzinkútja” lehet a napeleme révén.
Akik csak az elmúlt napok okozta bizonytalanság miatt gondolkodtak el azon, hogy mit tehetnek maguk az energiabiztonságukért, azoknak érdemes tudniuk, hogy egy napelemes rendszer két-három hónapon belül elkészülhet, de az energiaellátásban ezzel a következő 25-30 évről gondoskodhatnak. A Vertigo Group ügyvezetője belátja, hogy nehéz ilyen távlatokban gondolkodni, amikor háború dúl egy szomszédos országban, ahol sokan nemhogy napról napra, inkább csak óráról órára terveznek.