Az előző év azonos időszakához képest a tavalyi negyedik negyedévben 0,2 százalékkal nőtt a beruházások volumene, amely a harmadik negyedévhez képest 1,6 százalékos csökkenést mutat a naptárhatástól megtisztított eredmény szerint.
Kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közölte:
2021-ben összességében 4,2 százalékkal nőtt a beruházások volumene éves összevetésben,
amelyhez hozzájárult 2020-ban a pandémia miatti alacsony bázis.
A KSH kiemeli, hogy az előző esztendő utolsó három hónapjában
a vállalkozások bővülő fejlesztései járultak hozzá a beruházások alakulásához
a költségvetés és a háztartások csökkenő aktivitása mellett. A beruházási tevékenység volumene a vizsgált negyedévben 0,2 százalékos éves növekedését mutat, ezen belül 3,3 százalékos a bővülés a 64 százalékos súlyú építési beruházások esetén, míg a 35 százalékot kitevő gép- és berendezésberuházások volumene 4,6 százalékkal csökkent, főként amiatt, mert mérséklődött az importgépekbe történő beruházások mennyisége.
A legalább ötven főt foglalkoztató nagyvállalatok beruházásai a teljesítmény több mint felét tették ki, a beruházások volumene hat százalékkal bővült.
Ebben meghatározó szerepet játszott, hogy a külföldi érdekeltségű vállalkozások tovább növelték fejlesztéseiket.
Eközben 15,9 százalékkal csökkentek a fejlesztések a beruházások 14 százalékát realizáló költségvetési szerveknél – ebben szerepet játszott az év végi pótlólagos tartalékképzés a költségvetésben.
A hivatal részletes adatai szerint a legnagyobb súlyt képviselő feldolgozóipar fejlesztései a tavalyi év utolsó negyedévében nagymértékben, 16,7 százalékkal nőttek a harmadik negyedévi 23,1 százalékos emelkedést követően.
Az alágak többségében emelkedett a teljesítmény, így a három legnagyobb súlyúban, azaz a villamosberendezés-gyártásban, a járműgyártásban és az élelmiszeriparban is.
Az építőiparban viszont – öt negyedévi növekedés után – 0,5 százalékkal elmaradtak a beruházások az egy évvel korábbitól.
A második legnagyobb beruházónak számító, a nemzetgazdasági fejlesztések 23 százalékát megvalósító ingatlanügyletek teljesítménye a negyedik negyedévben jelentősen, 13,2 százalékkal visszaesett, amit elsősorban a lakásépítések nagymértékű csökkenése okozott. A bérbeadást szolgáló üzleti ingatlanfejlesztések (például raktárak, irodák) volumene növekedett.
(Borítókép: Nagyot csökkent az ingatlanügyletek teljesítménye Fotó: Havran Zoltán)