Hamarosan kezdetét veheti az első termesztett hús (cultivated meat), ismertebb nevén laboratóriumi hús mint új élelmiszer engedélyezési folyamata az Európai Unió teljes területén. A sejtalapú mezőgazdaság gyors fejlődésének köszönhetően ma már általános gyakorlat az élő állat leölése nélkül olyan húsok és halak laboratóriumi előállítása, amelyek tulajdonságaikban azonosak a hagyományos módon termelt húsokéval.
Az eljárás során az állatból izomszövetet vesznek, amely egy bioreaktorban, erre a célra létrehozott táptalajon képes tovább növekedni. A technológia tehát már nem új, a kutatások legfőbb célja, hogy a termesztett húsok előállítási költsége és a gyártási idő jelentősen csökkenjen, ezzel megnyíljon a lehetőség a tömegtermelésre.
A laboratóriumi húst ma még a prémiumkategóriás húsfélék árával lehetne piacra dobni, kis mennyiségben. Ám a terület elképesztő sebességgel fejlődik, köszönhetően a példátlanul nagy és gyorsan növekvő befektetői jelenlétnek. Így rövid időn belül olcsó tömegtermékké válhat a hússzaporítás. Ennek előszobájaként megalakult múlt év végén a Cellular Agriculture Europe (Európai Sejtalapú Mezőgazdaság) ernyőszervezet, amely a jelentős támogatással működő kisebb innovatív cégeket, startupokat fogja össze. A szervezetnek fontos szerepe lesz a laboratóriumi húsfélék engedélyeztetésében, majd az alternatív húspiac globális megszilárdításában.
A magánszféra befektetői között a világ leggazdagabb emberei és vállalatai már évekkel ezelőtt feltűntek. Óriási összegeket fektetett be egyebek mellett Bill Gates, a Nestlé vagy a JBS.