Triplázódott a belga gáz ára
Belgiumban egy év alatt háromszorosára nőtt a földgáz kilowattóránkénti (kWh) ára, ennek ellenére az 1,1 milliárd eurós (415 milliárd forint) kormányzati intézkedéscsomag csupán a villamosenergia-felhasználásra nyújt támogatást. Az áram ára Belgiumban az európai országokat tekintve a harmadik legmagasabb, egy kilowattóráért februárban 43,25 eurócentet (163 forintot) kértek, amely százszázalékos emelkedés az előző év azonos időszakához képest. A hétpárti koalíció által megszavazott csomag 21 százalékról hat százalékra mérsékli a villamos energia forgalmi adóját, valamint egyszeri, százeurós (38 ezer forintos) rezsitámogatást nyújt a háztartásoknak.
Egyszeri támogatások Hollandiában
Hollandiában egy átlagos háztartás idén 2800 eurós (egymillió forintos) rezsiköltséggel számolhat, amely 86 százalékos emelkedést jelent a tavalyi évhez képest. Ez annak a következménye, hogy a földgáz ára 92 százalékkal, az áram ára 52 százalékkal nőtt egy év alatt. A holland kormány még tavaly év végén döntött egy egyszeri, kétszáz eurós energia-hozzájárulási támogatásról az alacsony jövedelműek számára, melyet most nyolcszáz euróra (háromszázezer forintra) emeltek. A belgákhoz hasonlóan mérsékelték az energiahordozók áfakulcsát (21-ről kilenc százalékra), valamint az üzemanyag jövedéki adóját 21 százalékkal, így 17,3 centtel (65 forinttal) csökkenhet a benzin literenkénti átlagára.
Négymillió forintos volt a svéd fűtési szezon
A svédeknél egy átlagos családi ház fűtése az idei szezonban 10 400 svéd korona (mintegy négymillió forint) volt, ami háromszoros áremelkedést jelent a tavalyi télhez képest. Mivel Svédországban jellemző, hogy a házakat villamos energiával fűtik, a kormányzat egy olyan rezsitámogatási csomagot dolgozott ki, ami a legalább évi kétezer kilowattóra áramot fogyasztó háztartásokat segíti. Ezek a családok havi kétezer koronás (750 ezer forintos) támogatást kaptak a téli hónapokra, amely hatmilliárd koronájába (220 milliárd forint) került a svéd kormánynak, és 1,8 millió háztartáson segített. A csomagra azért is volt szükség, mert az elmúlt évben az árammal fűtő háztartások 361 százalékos villamosenergiaár növekedést tapasztaltak.
Tízszeres lett a norvég áram ára
A norvég áram átlagára a 2010 és 2020 közötti időszakhoz képest 2021-re több mint a tízszeresére emelkedett, jelenleg 4,19 koronát (165 forint) fizetnek egy kilowattóra áramért, azonban idén márciusban az ország déli területein ez elérte a tíz koronát (395 forintot) is. A norvég kormány már tavaly megszavazott egy támogatási csomagot, amely szerint havi ötezer kWh fogyasztásig az áramköltségek ötvenöt százalékát vállalja át a háztartásoktól, amíg magasan vannak az energiaárak. A 2023 márciusáig meghosszabbított intézkedés ötmilliárd koronájába (198 milliárd forint) kerül a norvég államnak.
Budapest továbbra is a legjobb helyen Márciusban is Európa legalacsonyabb energiaáraival kalkulálhattak a magyar lakossági fogyasztók – derül ki a Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal friss nemzetközi ár-összehasonlító vizsgálatából. A földgáz átlagára márciusban Budapesten 2,81 eurócent/kWh volt, ami a felmérésben szereplő fővárosok között a legalacsonyabb. A 24 uniós tagállam fővárosában a lakossági földgázárak átlaga márciusban 11,64 eurócent/kWh volt, ami több mint négyszerese a magyar tarifának. A januári árakhoz viszonyítva Amszterdamban 41,22 százalékkal nőtt, Berlinben és Stockholmban stagnált a lakossági földgáz ára. A villamos energia terén is hasonlók a fejlemények: a budapesti lakossági ár 10,41 eurócent/kWh volt, amely a vizsgált fővárosok listájában a második legkedvezőbb. Márciusban több európai fővárosban is kiugróan nőttek a lakosság által fizetendő villamosenergia-árak. Amszterdamban a januári 30,06 eurócent/kWh-ról 53,27 eurócent/kWh-ra nőtt az ár, ami csaknem 77,2 százalékos növekedés.