Mint szinte minden terület, az egészségügy digitalizációja is folyamatos, ennek pedig külön lendületet adott a koronavírus-járvány. Mivel a 2019 végén felbukkant, majd 2020-ban az egész világot letaroló pandémia példátlan fennakadásokhoz vezetett a globális gazdaságban és az egészségügyben is, végső soron a digitális átalakulás iránti igényt ösztönözte – írja a News Medical online szaklap. A járvány egészségügyre gyakorolt hatásai közé sorolható, hogy nagymértékben megnehezítette az egészségügyi szolgáltatások teljesítését. Leginkább a távdiagnosztika, a távorvoslás és a páciensek távoli megfigyelése került előtérbe.
Fellendült az egészségügy digitalizációja a járvány nyomán
Az idén a gyógyszeripar kutatási kiadásai 180–195 milliárd dollár között alakulnak, és ennek nagy részéért az informatikai cégek jelentkeznek.

A digitális egészségügy terén beszélhetünk a távegészségügy mellett a hordható eszközökről és a mobil egészségügyi szolgáltatásokról is. A diagnosztikában a digitális megoldásokat a hagyományos módszerekkel integrálták: a mesterséges intelligenciával (MI) működő diagnosztikai algoritmusok képalkotáson és klinikai adatokon alapulnak. A távfelügyelet területén szintén hatékonynak bizonyultak a digitális alkalmazások.
Megugranak a kutatás-fejlesztési kiadások
A pandémia legnehezebb időszakában úgy számoltak, hogy az események nyomán az addigi négyszeresére nőhetnek a mesterséges intelligenciára fordított kutatás-fejlesztési kiadások az egészségügyben és a gyógyszeriparban. Ez annyit tesz, hogy a 2019-es 463 millió dollárról több mint kétmilliárd dollárra növekedhet 2025-ig az ilyen irányú befektetések összege az ABI Research kutatása szerint. Az is megbecsülhető már, hogy az idén a gyógyszeripar globális kutatási és fejlesztési kiadásai 180–195 milliárd dollár között alakulnak, és ennek feltehetően minél nagyobb részéért jelentkeznek majd az informatikai megoldások szállítói.
Több IT-vállalat, amely nem feltétlenül kötődik az egészségügyhöz, ugrott a lehetőségre:
az Alibaba, a YITU, a Graphen és a Google DeepMind is olyan MI-eszközök fejlesztésébe kezdett, amelyek a fertőzés észlelésében, a betegség diagnosztizálásában, a járvány terjedésének a követésében, a jövőbeni előfordulásának a prognosztizálásában is segítenek.

Nagy reményeket fűztek a vírus elleni gyógyszer kifejlesztéshez is, ennek terén szintén bevetették az MI-t, hogy a ribonukleinsav (RNS) szekvenciáját elemezzék vele. Ez azonban nem járt sikerrel, még most sem rendelkezik az emberiség a koronavírust elpusztító, általánosan alkalmazható gyógyszerrel – marad a védőoltás. Annyiban viszont sikerült előrelépni, hogy várhatóan a jövőben könnyebben meg lehet majd jósolni egy-egy új világjárvány kitörését az újonnan fejlesztett algoritmusok segítségével.
A páciensek is nyitottak az új megoldásokra
Várhatóan tovább növekszik a digitális egészségügy népszerűsége, hiszen általánosan javítható általa az egészségügyhöz való hozzáférés és az ellátás minősége úgy, hogy közben csökkenthetők a költségek. Emellett egyre egyedibb, személyre szabottabb ellátást biztosítanak.
Ugyanakkor a szabályozással és az adatvédelemmel, etikai kérdésekkel kapcsolatos fenntartások gátolhatják a terjedését, csakúgy mint a technológiai és a kompetenciabeli feltételek: nemcsak videóhívásra alkalmas eszközzel kell rendelkeznie a betegnek, hanem azt használnia is tudni kell, és ez az idősebb korosztályban, különösen a gondozóra utaltak körében sok pácienst kizárhat az új megoldások használatából.
Ezzel együtt biztató, hogy sokan az idősebbek közül is lelkesen használják az egészségügyi kütyüket. A Data Bridge piackutató 2020 végi felmérése szerint az okos- vagy fitneszórák, szenzoros mérőkkel ellátott ruhák forgalma 2020-ban elérhette az 5,5 milliárd dollárt, de 2027-ben meghaladhatja a 21 milliárd dollárt, ami átlagosan évente 21,5 százalékos bővülést jelent. Ennek meghatározó oka az, hogy a hordható eszközök egyre több egészségügyi adatot mérnek egyre pontosabban. Ma már alapfunkció a pulzus- és a stressz-szint-, valamint a véroxigénszint-mérés, de egyes prémiumkategóriás eszközök a vérnyomást és az EKG-t is mérik.
A magyar szépkorúak, a 65–85 éves korosztály is nyitott az ilyesféle megoldásokra, legalábbis a Telekom és a Szocio-Gráf intézet felmérésében minden nyolcadik megkérdezett nyilatkozott így. A folyamatosan mért egészségügyi adatokat a legtöbben (86 százalék) rendszeresen, alkalmilag vagy a problémák észlelésekor megosztják az orvosukkal, de telefonon vagy személyesen, vagyis a digitalizációt ezen a téren már nem használják, nagyrészt megszokásból.
Borítókép: Kínában is újabb technológiai megoldásokat kerestek a járvány megfékezésére (Fotó: AFP)
További Gazdaság híreink
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Tények támasztják alá, hogy Magyarország az európai tudásintenzív gyártás élvonalában van
Nem igaz, hogy hazánk csupán összeszerelő üzem lenne.

Gödöllőn építi fel első európai üzemét a szingapúri gyógyszercég
Szijjártó Péter: A kormány a legversenyképesebb körülményeket kívánja biztosítani a gyógyszeriparnak.

A tartós árstabilitás elérése áll a monetáris politika fókuszában
Varga Mihály: A jelenlegi nemzetközi környezetben bizakodásra ad okot, hogy a magyar gazdaság fundamentumai erősek.

Vis maior helyzetet hirdet ki az agrárminiszter az áprilisi fagykár miatt
Az érintett gazdálkodók a káreseménytől számított 21 napon belül nyújthatják be a kérelmüket a Magyar Államkincstárhoz.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Privát számán fenyegette meg az MNB ügyintézőjét Magyar Péter

Slot tiszta vizet öntött a pohárba a Liverpool távozóban lévő játékosáról

Vörös riasztást kapott mindenki, akinek ilyen telefonja van!

Ez lehet Erdő Péter neve, ha pápává választják – az olaszok már tudják

Ezzel el is dőlt Kerkez Milos jövője? Bennfentes leplezte le az átigazolást

Ez már nem csak egy újságcikk: a Vatikánban kimondták, Erdő Pétert választanák a következő pápának

Dunai hajóbaleset: előkerült egy videó, ami mindent megváltoztathat a nyomozásban

Nincs több fűnyírás hétvégén – szigorú zajrendeleti szabályok léptek életbe!

Így lesznek nyitva a boltok a szombati nemzeti gyásznapon

Tornádó csapott le Soltvadkertre

Hogyan halt meg a valóságban Hunyadi János?

Több mint tízmillió forintra büntették a Momentum politikusát + videó
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Tények támasztják alá, hogy Magyarország az európai tudásintenzív gyártás élvonalában van
Nem igaz, hogy hazánk csupán összeszerelő üzem lenne.

Gödöllőn építi fel első európai üzemét a szingapúri gyógyszercég
Szijjártó Péter: A kormány a legversenyképesebb körülményeket kívánja biztosítani a gyógyszeriparnak.

A tartós árstabilitás elérése áll a monetáris politika fókuszában
Varga Mihály: A jelenlegi nemzetközi környezetben bizakodásra ad okot, hogy a magyar gazdaság fundamentumai erősek.

Vis maior helyzetet hirdet ki az agrárminiszter az áprilisi fagykár miatt
Az érintett gazdálkodók a káreseménytől számított 21 napon belül nyújthatják be a kérelmüket a Magyar Államkincstárhoz.