Egyre súlyosabb gondot okoz az étolajválság. Az amúgy is szűkös készletekre Európa legnagyobb országaiban a pánikfelvásárlók próbálnak lecsapni, emiatt üres polcokkal és a megvehető mennyiség korlátozásával szembesülnek a vásárlók. A napraforgóolaj egy hónap alatt a kétszeresére drágult, az alternatívát jelentő, szintén nem elegendő repceolajat pedig leginkább a gyártók vásárolják fel. A válság tovább mélyül, mivel rövidesen a pálmaolaj is elérhetetlenné válik.
Nagy Kristóf
2022. 04. 27. 10:10
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Már láthatók az orosz–ukrán háború szerteágazó következményei, ezek egyike az étolaj világszerte tapasztalható szűkös kínálata. Az ukrán mezőgazdasági termékek kivitele a harcok miatt gyakorlatilag megbénult, az orosz kivitel pedig bizonytalanná vált, mindez világszerte a napraforgómag és a napraforgóolaj hiányát hozta el.
Az egyre fogyatkozó készletek és a globális piaci pánik hatására a felvásárlási árak az egekbe szöktek, amely a fogyasztói árakban is megmutatkozik. A hónapok óta emelkedő energiaárak mellett megjelenő alapanyaghiány tovább gyorsítja az élelmiszerek drágulását.
A drágulás mellett az európaiaknak az áruhiánnyal és a kínálat korlátozásával is szembesülniük kell, a következő időszakban pedig ezek a régóta nem tapasztalt szigorítások megszaporodhatnak. Nagy-Britanniában, Franciaországban és Németországban a legtöbb kiskereskedelmi lánc már korlátozza a fejenként megvásárolható napraforgó-étolaj mennyiségét.
A vásárlási limit bevezetésének oka egyrészt a szűkös kínálat, másrészt az egyre nagyobb méreteket öltő felhalmozás.
A napraforgóolaj mellett az alternatív sütőolajok ára is folyamatosan emelkedik, miközben egyre nehezebb hozzájutni a még meglévő készletekhez is.
Nem bírnak a pánikvásárlókkal a német kereskedők
Németországban egyre gyakoribb, hogy üres polcokkal szembesülnek a vásárlók, a kereskedők pedig csak lassan tudnak reagálni a csúcsokat döntő napraforgóolaj-keresletre és a pánikszerű lakossági felvásárlásokra. Sokan az alternatív sütőolajok vásárlását javasolják, de emiatt már a repceolaj is fogytán van.
Az újabb ellátási nehézségektől tartva a liszt iránti kereslet is megugrott. Lisztből ugyan nincs hiány, de a kereskedők így sem tudtak lépést tartani a felvásárlásokkal, így több üzletláncban már lisztet sem lehet mindig kapni.
Németországban egy liter napraforgóolaj ára az elmúlt két hónapban a duplájára emelkedett, jelenleg öt euró, vagyis nagyjából 1800 forint, az üzletek fejenként egy-négy üveg megvásárlását engedélyezik.
A gyártók a repcét, a vendéglősök az áremelést választják
Nagy-Britanniában is sorra vezetnek be korlátozásokat a láncok. Legutóbb a brit Tesco döntött úgy, egy vevő legfeljebb három üveg napraforgóolajat vásárolhat. Az élelmiszeripari szereplők repceolajra térnek át, ugyanakkor
a chipsek, mirelit termékek és más, étolaj felhasználásával készült termékek árának emelkedése elkerülhetetlen.
Nagy-Britanniában szűk egy hónap alatt húsz-negyven százalékkal nőtt az étolaj ára.
Franciaországban még csak ismerkedik a lakosság a napraforgóolaj-kínálat korlátozásával: a megvehető mennyiség – ahol már bevezették a limitet – ötven liter. Mivel a napraforgóolaj szinte minden termékben megtalálható, ezért az élelmiszergyártók könnyítést kapnak: nem kell azonnal megváltoztatniuk a címkézést, ha a napraforgóolajat például repceolajjal helyettesítik.
A vendéglátók többsége viszont már jövő hónaptól árat emel, mivel az élelmiszeripar felvásárlásai miatt nem jutnak repceolajhoz, miközben a napraforgóolaj ára megduplázódott, két euróról négy euróra nőtt két hónap alatt.
Indonézia inkább megtartaná a pálmaolajat
A repcekínálat sem képes kielégíteni a napraforgóhiány miatt megugró keresletet, a repcemag – hasonlóan a napraforgómaghoz – közel kétszeresére drágult a háború kezdete óta. A globális készletek pedig a klímaváltozás miatt évről évre csökkennek. Több gyártó ezért a szintén megdrágult pálmaolajra tért volna át, ám már erre sincs lehetőség.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.