Többen vállalnak diákmunkát az adómentességnek köszönhetően

Átlagosan 220 forinttal emelte a fiatalok nettó órabérét az szja-mentesség.

Magyar Nemzet
2022. 04. 01. 16:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érezhetően nőtt a diákmunkára jelentkezők száma annak köszönhetően, hogy idén január elsejétől a 25 év alatti munkavállalók jövedelmét nem terheli a 15 százalékos személyi jövedelemadó. Az ELTE Trenkwalder Iskolaszövetkezet közel 65 százalékkal több fiatal jelöltet regisztrált az első negyedévben, mint egy évvel korábban. 

Az év első három hónapjában átlagosan bruttó 1450 forintot fizettek a diákmunkáért. Az szja-mentesség eltörlése önmagában tehát közel 220 forinttal emelte a diákok órabérét.

Az év első hónapjaiban mind a fizikai diákmunkák, mind az egyszerűbb irodai adminisztrációs tevékenységek átlagos órabérének szintje 1400–1500 forint között alakult. Az olyan állások esetében, amelyeknél valamilyen speciális tudásra (például ritkább idegen nyelvek ismeretére) van szükség, az órabérek ennél magasabb régióban, 1700–1800 forint körül mozogtak.

Jelenleg az ELTE Trenkwalder Iskolaszövetkezetnél a diákok 

  • 32 százaléka az adminisztráció-asszisztencia területén dolgozik,
  • 31 százalékuk gyakornoki tevékenységet végez a tanulmányaihoz kapcsolódó álláshelyen,
  • 22 százalékukat a termelés, gyártás, logisztika területén foglalkoztatják,
  • 15 százalék pedig rendezvényekhez és a vendéglátáshoz kapcsolódó feladatokat lát el.

A közlemény idézi Nógrádi Józsefet, a Trenkwalder kereskedelmi igazgatóját, aki kiemelte: az év végi ünnepi időszak előtt a kereskedelmi és logisztikai szektor megugró munkaerőigénye miatt a diákbérek ezeken a területeken is 1700 forint fölé emelkedtek. 

A szezon végét követően e szektorok munkaerőigénye megcsappant, ám a most elérhető munkalehetőségeket jellemző 1450 forint körüli átlagbérrel a bevezetett szja-kedvezménynek köszönhetően egy diák ugyanannyi munkával ma sem kap a számlájára kevesebb pénzt, mint a korábbi bruttó 1700 forintos átlagórabérrel.

A gyakornoki állásokban az elmúlt évben az órabérek átlaga az 1600 forintos szintet közelítette, 2022 első negyedévére pedig már elérte az 1700 forintot. A vállalatok a tehetséges gyakornokokat azzal is igyekeznek megtartani, hogy a juttatásaikat általában a saját munkavállalók bérével együtt emelik. Ez különösen az olyan hiányszakmáknál, mint az IT vagy a mérnöki területek esetében kiemelt törekvés. 

A vállalatok ezen a területen igyekeznek biztosra menni, és a nyári időszakra tervezett gyakornoki állásokat a legjobb elérhető jelöltekkel már most igyekeznek betölteni.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a 15–24 éves korosztályból foglalkoztatottak száma 2022 februárjában 270 ezer volt, közel hatezerrel több, mint egy évvel korábban, foglalkoztatási rátájuk 27,5 százalék volt. A nyári hónapokra ennek a létszámnak a további növekedésére számít a szövetkezet. A Trenkwalder által megkérdezett diákok a diákmunkához kapcsolódó motivációk között az anyagi függetlenség megteremtése mellett csaknem ugyanolyan fontos szempontnak tartják, hogy már a tanulmányaik során munkatapasztalatot szerezzenek: előbbi 70, utóbbi 51 százalékukat motiválja.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Magyar Nemzet/Kurucz Árpád)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.