A munkaképes korú lakosság 2010 óta 560 ezer fővel csökkent, az évtized végéig pedig további 360 ezerrel kevesebb potenciális munkavállaló lesz.
Jelenleg a munkaképes korú lakosság 73 százaléka foglalkoztatott. A 4,7 millió munkavállaló 2030-ra a népességcsökkenés miatt már 77 százalékos foglalkoztatottsági szintet jelentene. Alapvetően tehát egy demográfiai fordulatra lenne szükség, vagyis többen kellene hogy szülessenek, mint amennyien meghalnak. Ez a fordulat – noha hazánk jelentős eredményeket ért el a múlt évtizedben – ugyanakkor aligha következik be 2030-ig.
Úgy kell tehát fenntartani a teljes foglalkoztatottságközeli szintet, hogy a rendelkezésre álló potenciális munkaerő folyamatosan csökken. Éppen ezért mindenkinek meg kell adni a lehetőséget arra, hogy dolgozzon, amennyiben képesnek érzi rá magát. Ehhez tovább kell ösztönözni a nyugdíjas munkavállalók foglalkoztatását, például magasabb munkavállalás után járó nyugdíjbónusszal. A hátrányos csoportok munkavállalását ösztönözné az adócsökkentés, valamint a vállalkozások támogatása.
A jegybank további munkaerő-tartalékot lát a külföldön élő magyarok hazacsábításában. A külföldön élő magyarokat kedvezményes kölcsönnel, a magyar cégek külföldi toborzásának elősegítésével, valamint jelentős béremeléssel lehetne ösztönözni. Az MNB szerint érdemes megfontolni a vendégmunkások toborzásának támogatását, például a foglalkoztatásukkal járó adminisztrációs terhek csökkentésével.
Nemcsak a munkaerő-tartalék közvetlen ösztönzésével, de a rugalmas munkakörülményekkel is ösztönözhető a munkába állás. Az MNB ezért kiemelten fontosnak tartja a távmunka ösztönzését és a home office-hoz szükséges infrastruktúra beszerzését a vállalatoknál. Ezzel csökkenthető a munkáltatók költsége, a foglalkoztatottaknál pedig javulhat a hatékonyság és a termelékenység.