A rezsicsökkentés megvédését nevezte Gulyás Gergely a jelenlegi időszak egyik legfontosabb feladatának a tegnapi Kormányinfón. A háborús veszélyhelyzet azonban ezt megnehezíti, a kormány emiatt hozta létre a rezsivédelmi és honvédelmi alapot, amelyet még Orbán Viktor miniszterelnök jelentett be szerda este.
– Az említett alapba éppen ezért extraprofit-különadó kerül majd. A többletnyereségek nagy részét a kormány elvonta – jelentette be Gulyás, aki hozzátette, hogy ezek az intézkedések arra is garanciát adnak, hogy az idei 4,9 százalékos költésvetési hiánycél teljesüljön. A Költségvetési Tanács már megkapta véleményezésre a jövő évi költségvetés tervezetét, ebben 68 ezer milliárd forintos GDP-vel számolnak és 5,2 százalékos inflációval – árulta el a Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Szerinte jövőre reális a 4,1 százalékos növekedés.
Gulyás Gergely bejelentette, a magyar benzinkutaknál mától csak a magyar rendszámú autók tankolhatnak kedvezményes áron, ezzel a kormány vissza kívánja szorítani a benzinturizmust és az ehhez kapcsolódó visszaéléseket. Péntektől a benzinkutakon fogják ellenőrizni, hogy a kocsiknak magyar vagy külföldi forgalmi engedélyük van-e. A forgalmi engedély alapján tehát eldől, hogy az emelt vagy a benzinárstop miatti olcsóbb üzemanyagból tankolhatnak az autósok.
Válságálló gazdaságot építünk
– Újabb világgazdasági válság fenyeget minket, éppen ezért válságálló gazdaságot kell építenünk – erről már Nagy Márton beszélt. Az újdonsült gazdaságfejlesztésért felelős miniszter úgy fogalmazott, hogy felállítanak két védelmi alapot, amelyek mögé bevételeket tesznek. – Ezek finanszírozása viszont költséges, mivel háború zajlik a szomszédunkban – jegyezte meg, hozzátéve, hogy a növekvő bevételeket extraprofit-különadókból fogják finanszírozni, amelyek nyolc szektort érintenek.
Az első a bankszektor, ahol elvonják az extraprofitot, illetve a tranzakciós illeték kibővítésével tesznek szert többletbevételre. Ennek összege 250 milliárd forint, a tranzakciós illeték kibővítése pedig ötvenmilliárd forint, vagyis összesen háromszázmilliárd forint.
A második a biztosítói szektor: innen ötvenmilliárd forintot vonnak el. Az energiaszektorban főleg a Mol érintett, háromszázmilliárd forint elvonásáról van szó. A negyedik szektor a kiskereskedelem, itt hatvanmilliárd forint elvonásáról döntöttek. Az ötödik a telekommunikációs szektor, ahol negyvenmilliárd forint az elvonás, a hatodik a légitársaságok, ahonnan harmincmilliárd forintot vonnak el. A gyógyszerforgalmazói szektorból húszmilliárd forintot vonnak el, a kis gyógyszertárak kivételt jelentenek. És végül nyolcadikként, 2023. január elsejétől újra bevezetik a reklámadót, ami 15 milliárd forintot jelent. Az elvonások összege így meghaladja a nyolcszázmilliárdot.