A koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozások időszaka alatt sem nőtt, sőt csökkent a közfoglalkoztatottak száma. A Belügyminisztérium adatai szerint idén februárban átlagosan 83 500-an vettek részt valamelyik közmunkaprogramban. Számuk mintegy húszezer fővel kevesebb, mint a járvány előtti évben, 2019-ben.
Noha a kormány 2020 márciusában, a járvány hazai megjelenésekor megemelte a közfoglalkoztatás létszámkeretét, a vírusválság eredményes kezelésének köszönhetően a munkájukat elvesztők gyorsan el tudtak helyezkedni az elsődleges munkaerőpiacon.
A kormány korábban elsősorban a munkanélküliség mérséklése és a teljes foglalkoztatottság elérése érdekében indította el a közfoglalkoztatási programokat. A közmunka ezért átmeneti lehetőséget jelentett, aminek célja, hogy az érintettek könnyebben kapjanak állást elsősorban a versenyszférában.
A jelenlegi, munkaerőhiányos helyzetben a közfoglalkoztatás szerepe immár elenyésző, mivel jóval több a meghirdetett álláshely, mint a jelentkező.
A közmunkások nettó átlagkeresete tavaly alig érte el az 56 ezer forintot, így a foglalkoztatottaknak sem érdeke a tartós közmunka. A közmunkások száma 2016 óta folyamatosan csökken. A programokban a legtöbben 2016-ban dolgoztak, meghaladva a kétszázezer főt. Ez 2019-re felére csökkent, idén februárban csaknem kilenc százalékkal dolgoztak kevesebben közmunkásként, mint 2021-ben.