Budapest, Pozsony, Prága Varsó és Bécs szállodaipari forgalmának összehasonlítása szerint februárban az öt kelet-közép-európai ország fővárosa közül a budapesti hotelek gazdasági teljesítménye volt a legjobb az egy kiadható szobára eső nettó árbevételek alapján – derül ki a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) legújabb Trendriportjából, mely a második hónap nemzetközi statisztikáit hasonlította össze a régióban.
Ebben rámutatnak, hogy
a jövedelmezőség szempontjából a koronavírus-járvány alatt visszaesett városlátogatások piacán Budapest februárban már kiemelkedett,
míg országos viszonylatban a listavezető ausztriai szállodaipar után a hazai hotelpiac a második helyen szerepelt.
A szállodaszövetség felidézi, hogy 2021 februárjában a járvány terjedésének megakadályozására tett hazai és nemzetközi intézkedések a hotelek működését még erősen korlátozták, ehhez mérten
idén februárban viszont a bel- és külföldi kereslet egyaránt ugrásszerűen javult hazánkban, annak ellenére, hogy a hónap második felében már éreztette a hatását az orosz–ukrán háború.
Az sem vetette vissza a felfutást, hogy 2019-hez képest mintegy harminc százalékkal emelkedtek az átlagos szobaárak az idén februárban, amikor a külföldi vendégek csaknem kilencven százaléka Európából érkezett, míg hét és fél százalékuk az ázsiai országokból.
A tíz legnagyobb küldőországunk közül a legtöbben Csehországból, Ausztriából, Németországból, Oroszországból és az Egyesült Királyságból utaztak el Magyarországra, míg jelentős volt a vendégéjszakák száma a romániai, a szlovákiai, az ukrán, a francia és a szerb turisták részéről is.
Azt már több felmérés igazolta, hogy a belföldi turizmus fejlődése a tél végén nagyon látványos volt, amit a Szép-kártyák szállodai felhasználása is igazolt. A pihenőkártyás fizetés országosan a szállásdíjbevételek több mint 27 százalékát tette ki – Budapesten ez az arány majdnem elérte a tíz százalékot.
A Szép-kártyákról a vizsgált hónapban több mint 1,4 milliárd forint áramlott vissza a turizmusba, amely arány 21 százalékkal haladta meg a 2019 februárjában felhasznált összegeket.
– A Covid-időszak februárra már majdnem elfelejtődött: a belföldi kereslet volumene elérte a 2020-as szintet, de a régióban a német és osztrák küldőpiacokról csak óvatosan jelentek meg a turisták, ami a kapacitáskihasználtságban csökkenést okozott, viszont az áfa, illetve infláció által generált áremelkedésekkel a nettó árbevétel hozta a 2020-as szintet – fogalmazott a Trendriportban Csere András, a Caramell Premium Resort igazgatója és az szállodaszövetség nyugati régiójának vezetője.
Mint jelezte, a február végén kitört ukrajnai háború a régióban akkor még nem éreztette a hatását, amely az ország keleti részén hamarabb vetett némi árnyékot a biztató évkezdetre. Erről Kovács Tamás, a Hunguest Hotel Aqua-Sol igazgatója és az MSZÉSZ keleti régiójának vezetője beszélt, aki szerint ebben az országrészben a wellness-szállodák az előző év nehézségei után – az energiaárak növekedése ellenére – pozitívan élték meg az első két hónap fejlődő eredményeit, melyet a keresleti oldal erősödése és az átlagos szobaárak növekedése alapozott meg.
Borítókép: Sokat javult Budapest szállodáinak gazdasági teljesítménye (Fotó: Havran Zoltán)