A gazdasági növekedést 2010-től évről évre segíti az adórendszer is. A kormány konvergenciaprogramja emlékeztet, hogy a vállalati nyereségadók után legnagyobb mértékben a munkát terhelő adók gátolják a gazdasági teljesítményt. Ez egy erősen progresszív, magas elvonású rendszerben leginkább a jövedelmek eltitkolásában és a munkaintenzitás visszafogásában jelenik meg. Ez 2010 előtt a gyakorlatban is megmutatkozott, 2010 óta azonban számos, a munka adóterhét csökkentő intézkedés lépett hatályba, a támogatások pedig célzottabbá váltak.
A személyi jövedelemadó egykulcsos lett, a 2009-ben elfogadott „szuperbruttó” adóalap-számítást kivezették, az adókulcs pedig 2016-ban 15 százalékra csökkent. A további tehermérsékléseket a kormány és a szociális partnerek közötti állandó konzultációs fórumon (VKF) 2016-ban létrejött átfogó megállapodás alapozta meg. Az a munkáltatók terheinek csökkentésére irányult (a bérek és a foglalkoztatás növelése érdekében). Ez alapján a kormány 2017-től folyamatosan mérsékelte a munkára rakódó közterheket.
A szociális hozzájárulási adó első lépésben 27-ről 22 százalékra csökkent, majd a következő években, 2021-ig 15,5-re. Az idei évtől nemcsak a szociális hozzájárulási adó mérséklődött két és fél százalékponttal 13 százalékra, hanem a másfél százalékos szakképzési hozzájárulást is eltörölték. Így összességében a megállapodással 28,5 százalékról 13 százalékra apadtak a munkáltatók adóterhei, továbbá az adónemek száma kevesebb lett, és egyszerűsödött az adórendszer.
A konvergenciaprogramban a kormány arra is emlékeztet, hogy az adók csökkentésén túl számos célzott kedvezmény és támogatás segíti mind a munkavállalókat, mind a munkáltatókat, kiemelt tekintettel a családokra. A legnagyobb mértékben igénybe vett kedvezmény, a személyi jövedelemadó alapjából levonható családi adókedvezmény igényelt összege évről évre gyarapodott.
A 2010-ben érintett összeg még csak 12,5 milliárd forint volt, 2021-re ez már elérte a 380 milliárd forintot.
Ezenfelül a családi kedvezményre jogosult, gyermeket nevelő magánszemélyek 2022-ben visszakapták az általuk 2021-ben megfizetett személyi jövedelemadót.
A segítség másik fontos alapját a hátrányos munkapiaci helyzetű munkavállalók foglalkoztatását támogató munkáltatói kedvezmények adják. Így például 2013-tól munkahelyvédelmi kedvezmény vehető igénybe a foglalkoztatottak után. Ez a lehetőség 2019-től még célzottabbá és hatékonyabbá vált, a kedvezmény összege pedig a korábbi százezer forintról a mindenkori minimálbér összegéig emelkedett. Az érintettek körébe tartoznak a szakképzettséget nem igénylő munkakörben foglalkoztatottak, a mezőgazdaságban dolgozók, a munkaerőpiacra belépők, valamint a három vagy több gyermeket nevelő édesanyák.
A fentiek mellett számos egyéb intézkedés született, amelyek mérsékelték az elvonásokat. A fiatal párok az első házasok kedvezményében részesülhetnek.
Továbbá 2019 óta az öregségi nyugdíj mellett dolgozók, 2020-tól pedig a nyugdíj melletti munkavégzés valamennyi formája mentesül a szociális hozzájárulási adó és társadalombiztosítási járulék alól. A négy vagy több gyermeket nevelő édesanyáknak nem kell személyi jövedelemadót fizetniük, ahogy az idei évtől a 25. életévüket be nem töltött fiataloknak sem.