Döntött a kormány: október elsejéig meghosszabbítja az élelmiszerárstopot és a benzinárstopot – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök a Facebook-oldalán.
Az árstopok meghosszabbítása azt jelenti, hogy
a háborús hatások, főként az infláció okozta áremelkedések, az energiaár-robbanás miatti nehézségekkel szemben a magyar családok a mindennapi megélhetésük során továbbra is élvezhetik azt a védőhálót, amelyet a kormány a vásárlások során is biztosít számukra.
A friss döntés értelmében a február elsejétől érvényes élelmiszerárstop szerint kormányrendeletben rögzített alapélelmiszereket – a kristálycukrot, a BL 55 búzafinomlisztet, a finomított napraforgó-étolajat, a házi sertéscombot, a csirkemellet, far-hátat, csirkehátat és csirkeszárnyvéget, továbbá a 2,8 százalék zsírtartalmú UHT tehéntejet –
a kiskereskedőknek továbbra is úgy kell beárazniuk, hogy azok nem lehetnek drágábbak a 2021. október 15-én alkalmazott fogyasztói áraknál.
Ez a lépés – a két számjegyű infláció tükrében – a vásárlóknak továbbra is nagy segítséget jelent a háborús hatások okozta árnyomás elviselésében.
Az élelmiszer-kereskedelem forgalmában február óta hónapról hónapra meglátszik az árstop és a Szép-kártyák felhasználhatóságának ösztönző hatása, miközben az év eleji, eseti állami támogatások, a nyugdíjemelés és a lendületes bérfejlesztések stabilan tartják a lakossági vásárlóerőt.
Nem csupán a kiskeresetűeknek, hanem minden jövedelmi szinten könnyebbséget jelent az élelmiszerárstop, amely az alapkínálat mintegy húsz százalékát lefedi a boltokban, ráadásul nemcsak a konkrét árucikkek, hanem a kapcsolódó termékkörök esetén is valamelyest fékezi a drágulást.
Ugyan az előrejelzések szerint elhúzódó inflációs időszakkal kell számolni, ám mivel idén a családok jövedelme is jelentősen növekszik, a külföldi piacokról begyűrűző drágulásokkal és egyes termékek esetén a szállítás hullámzásaival együtt is nő a fogyasztás a hazai kiskereskedelemben.
A tavaly november elseje óta alkalmazott benzinárstopnak köszönhetően Magyarországon a legolcsóbb a benzin és a dízel egész Európában.
Eszerint
a benzinkutakon az E10-es benzint és a dízelüzemanyagot a hazai forgalmi rendszámú személyautókba és mezőgazdasági járművekbe literenként továbbra is 480 forintos hatósági áron lehet tankolni, szemben a kontinensszerte elszabadult, az itthoninál jellemzően több száz forinttal magasabb árakkal.
Mint ismert, az üzemanyag-ellátás biztosítása érdekében a külföldi rendszámú autók piaci áron tankolhatnak a magyar kutakon. Ugyan Brüsszel megtámadta ezt az intézkedést, a kormány azonban továbbra is a magyar családokat támogatja, szemben a globális érdekekkel.
Az ársapka meghosszabbítása havonta komoly – akár több tízezer forintos – megtakarítással ér fel mintegy 2,4 millió magyarországi háztartás számára,
vagyis a döntés előnyeit élvezhetik a családoktól, alkalmi vagy átlagos autóhasználóktól kezdve például mindazon ingázó munkavállalók is, akiknek a munkavégzésük feltételeként kell rendszeresen a volán mögé ülniük.
Arról, hogy a magyarok havonta jelentős összegeket spórolhatnak a benzinárstoppal, a Századvég Gazdaságkutató készített nemrégiben felmérést.
Eszerint
a világpiaci árak érvényesülésével júniusban a magyar autósoknak – a 76 literes, átlagos havi üzemanyag-fogyasztásukból kiindulva – átlagosan 21 ezer forinttal kellene többet fizetniük az üzemanyagért, ha nem lenne érvényben a hatósági árkorlátozás. Az autóhasználat gyakoriságával arányos összegű megtakarítások körülbelül 5,5 millió embert érintenek,
és például, akik havonta kétszer tankolják tele az autójukat, mintegy 24 ezer forintot spórolhatnak a benzin- és gázolajár felső határának rögzítésével.
Az intézkedés meghosszabbítása októberig úgy is támogatja a családokat, hogy a nyaralási szezonban a belföldi utazásokat továbbra is a kontinensen a legkedvezőbb árú üzemanyagköltségekkel tervezhetik meg az autóval közlekedők.