Németországban is veszélybe sodorta a munkabékét a megélhetési költségek jelentős emelése. Európa legnagyobb gazdaságában májusban tovább gyorsult az infláció, az áprilisi 7,4 százalékról 8,7 százalékra.
Az árak emelkedéséhez elsősorban továbbra is az energiaköltségek növekedése járult hozzá, egy év alatt 32,5 százalékkal nőtt a német lakosság rezsikiadása. Az Eurostat adatai szerint az Európai Unió legtöbb tagállamában folytatódott áprilisban a lakossági energiaköltségek komoly emelkedése.
A legdurvább áremelkedést Hollandia tudhatja magáénak: 137 százalékkal többet kell fizetnie a gázért és az áramért egy holland családnak, mint egy éve. A bérek ugyanakkor eddig átlagosan a háromszázalékos növekedést sem érték el az eurózóna országaiban,
noha az infláció évtizedek óta nem tapasztalt magasságba szökött. Közben a nyugati tagállamokban a béremelés nem magától értetődő a magas infláció ellenére sem.
Hadüzenet a vállalkozásoknak
Németországban júniustól egyre több figyelmeztető munkabeszüntetés jöhet az iparban. A termelőszektor munkavállalóit képviselő, meghatározó befolyással bíró IG Metall figyelmeztető sztrájkokat helyezett kilátásba elsőként a fém- és acéliparban, valamint az energiaszektor cégeinél. Június első napjaiban közel négyezer ágazati munkavállaló tartott reggel hat és nyolc óra között figyelmeztető munkabeszüntetést.
Az egész német ipar megbénulhat, ha legkésőbb őszig nem nem sikerül megegyeznie a szakszervezetnek a munkáltatókkal.
Az IG Metall képviselői szerint egyelőre meglehetősen borús a helyzet. A munkáltatók egyszeri kifizetéssel, átlagosan 2100 euróval, azaz körülbelül nyolcszázezer forintnak megfelelő összeggel kompenzálnák a drágulás okozta reálbércsökkenést. A szakszervezetek ugyanakkor elfogadhatatlannak tartják az egyszeri összeget, és többlépcsős alapbéremelést követelnek. Ennek mértéke első körben 8,2 százalék lenne, tekintettel a májusi 8,7 százalékos inflációra. A munkáltatók ugyanakkor hallani sem akarnak a bérek emeléséről, csak bónuszokkal vagy juttatásokkal kompenzálnák a drágulást.
Az árakkal a profit is nő
Az IG Metall a nyugat-európai gazdaságokban kiemelkedőnek számító 8,2 százalékos átlagos ágazati béremelést az energiaválság és az orosz–ukrán háború ellenére is elvárja. A munkavállalók érdekvédői rámutattak: a német vállalkozások jelenleg egyre jobban teljesítenek, így bevételük ismét dinamikusan nő, ráadásul a német gazdaság kilátásai összességében biztatóak, a növekvő kockázatok ellenére is.