A magas energiaárak miatt a munkahelyek is veszélybe kerületnek, miután a cégek nehezen tudják kigazdálkodni a költségeket. Ezért indította el a kormány októbertől azt a programot, amely az energiaintenzív feldolgozóipari kis- és közepes vállalatoknak biztosít támogatást az energiakiadásaikhoz és az energiahatékonysági beruházásaikhoz. A támogatás kerete meghaladja a kétszázmilliárd forintot.
A nyugdíjasoknak segítséget jelent, hogy novemberben érkezik a nyugdíj-kiegészítés és a nyugdíjprémium. A döntés értelmében január 1-jei visszamenőleges hatállyal 4,5 százalékkal kell emelni a nyugellátások összegét. Az idén összességében 14 százalékkal emelkednek a nyugdíjak, mert a januári ötszázalékos emelést egy júniusi, 3,9 százalékos is követte.
A gazdasági növekedésnek köszönhetően a kormány immár ötödik alkalommal tud nyugdíjprémiumot fizetni.
A Kormányzati Tájékoztatási Központ a minap közölte: a nyugdíjak 2010 óta – a novemberi kiegészítő emelést figyelembe véve – 66,8 százalékkal nőttek, a vásárlóerejük pedig a 13. havi juttatás visszaépítésével mintegy húsz százalékkal javult. Szintén segítséget jelent sokaknak, hogy a nők továbbra is élhetnek azzal a lehetőséggel, miszerint negyven év munkaviszony után elmehetnek nyugdíjba. Ezt tavaly több mint 343 ezren vették igénybe.
Az áremelkedések fékezésére léptek életbe az árstopok is. A kormány legutóbbi döntésével a benzin- és az élelmiszerárstop határidejét december 31-ig kitolta, míg a kamatstopot 2023 nyaráig meghosszabbította. Az Európai Unióban továbbra is hazánkban lehet az egyik legolcsóbban tankolni, miután a 95-ös benzin és a gázolaj literenként 480 forintba kerül.