2023 „elég kemény év lesz” Amerika számára, mert még nem lesznek érezhetők az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed által tett intézkedések, lassulni fog a munkahelyek számának növekedése, a munkanélküliség pedig emelkedik majd. Erről a Bloomberg TV Balance of Power című műsorának vendégeként Mark Zandi, a Moody’s Analytics vezető közgazdásza beszélt.
Zandi szerint elég csak a vállalatokra gondolni. Mint mondta, „hat-tizenkét hónappal ezelőtt még mindenki nagy erőkkel kereste és vette fel a munkaerőt. A betöltetlen állások száma rekordmagasságban volt. Ezt a hajót nem lehet gyorsan megfordítani. Ezért úgy gondolom, hogy látunk majd némi mérséklődést a munkahelyek számának növekedésében, ez a tendencia pedig gyorsul a jövőben”.
A vezető közgazdász szerint elérkezett „az igazság pillanata” az inflációval kapcsolatban, ugyanis – mint mondta – a Fed mindent megtesz majd az infláció kordában tartásáért, amit előbb-utóbb el is érnek. – Úgyhogy szerintem 2023 elég kemény év lesz. A munkahelyek számának növekedése biztosan lassulni, a munkanélküliség pedig növekedni fog. De mire az elnökségért folyó kampány megkezdődik, a gazdaság visszatér a normál állapotába – jelentette ki.
A pozitívum, hogy az októberi inflációs jelentés szerint az éves árnövekedés a júniusi 9,1 százalékos csúcsról 7,7 százalékra lassult, ami a szakértő szerint újabb bizonyíték arra, hogy az infláció elérte a csúcspontját. Zandi előrejelzése szerint azonban a mutató csak 2024-re esik vissza a 2 százalékos célértékre.
A 2008-as pénzügyi válságra elsőként figyelmeztető szakértő a 2023-as recesszió esélyét 50 százalékra tette. Úgy véli azonban, lehetséges, hogy a központi bank egy kis szerencsével meg tudja akadályozni a válság elmélyülését.
Az amerikai gazdasági kilátások egyik kulcstényezője a lakáspiac, ahol a kereslet összeomlott, mivel a 30 éves fix jelzáloghitelek kamatlába az egy évvel ezelőtti 3 százalékról 7 százalékra emelkedett. A kereslet most a világjárvány legrosszabb időszakában tapasztalt szint alatt van – értékelte Zandi, megjegyezve, hogy legutóbb 2008-ban lehetett hasonló visszaesést látni a lakáspiacon.
Vannak azonban lényeges különbségek 2008 és a jelenlegi helyzet között. A legutóbbi összeomlás során az árcsökkenés az ország néhány pontjára koncentrálódott, de 2023-ban minden államban csökkenő árakkal kell számolni
– mondta.
2008-ban egyes piacokon az ingatlanárak akár 90 százalékkal is zuhantak, ami a nemfizetések és elárverezések hullámát indította el. De jövőre Zandi szerint ez nem fog megtörténni, részben azért, mert a világjárvány alatt a lakáspiaci árak sok amerikai számára megfizethetőek voltak.
– Arra számítok, hogy az árak 10 százalékkal csökkennek majd. Ezt korrekciónak tekintem, nem összeomlásnak. Ez nem 2008 vagy 2009, amikor az árak átlagosan országszerte 25-30 százalékkal estek – jegyezte meg Zandi.