A Gallup elemzőcég felmérése szerint az amerikai gazdasági bizalmi index mínusz 45-re zuhant, ami július óta a legalacsonyabb érték. Hogy mekkorát fordult a világ mindössze két év alatt, azt jól mutatja, hogy a világjárvány előtt a gazdasági bizalmi index 2020 februárjában plusz 41 volt. A Gallup szerint a mostani mélypont valószínűleg a jövő évi recessziótól való félelmet tükrözi.
A közelmúltban számos vezető figyelmeztetett a nehéz gazdasági időkre, míg az elmúlt hetekben újabb elbocsátási és költségcsökkentési intézkedések léptek életbe. A gazdaság drasztikus visszaeséséről beszélt egy interjúban Jeff Bezos, az Amazon ügyvezető elnöke is.
– Nem tudom, hogy technikailag recesszióban vagyunk-e, a közgazdászok vitatkoznak ezen. Annyit mondhatok, hogy a gazdaság jelenleg nem néz ki túl jól. Lassulást és elbocsátásokat látunk a gazdaság számos ágazatában – jelentette ki Bezos, majd hozzátette, hogy ha most nincs is recesszióban az ország, a közeljövőben szinte biztosan abba kerül.
Azt tanácsolta ezért az embereknek, hogy ha tehetik, akkor egy ideig ne költekezzenek ész nélkül.
– Ha magánszemélyként egy új nagy képernyős tévé vásárlásán gondolkodik valaki, talán lassítson, tartsa meg a készpénzt, és nézze meg, mi történik. Ugyanez a helyzet egy hűtőszekrénnyel vagy egy új autóval, bármi mással. Érdemes csökkenteni a kockázatokat. Ha valakinek kisvállalkozása van, az is inkább halasszon el néhány nagyobb vásárlást – tanácsolta az Amazon vezetője. Bezos azt is elmondta, miszerint annak meghatározása, hogy meddig fog tartani a recesszió, olyan dolog, amire szerinte a világ legtapasztaltabb közgazdászai sem tudnak választ adni. Ezért kell a lehető legészszerűbben cselekedni egy ilyen gazdasági helyzetben. Mint fogalmazott:
reménykedni kell a legjobbakban, de fel kell készülni a legrosszabbra.
Az elmúlt hónapokban az Amazon leállította a távegészségügyi szolgáltatását, egy kivételével bezárta az összes amerikai hívásközpontját, bezárta az alulteljesítő üzletláncokat néhány raktárral együtt, és inkább lemondott néhány új raktár megvásárlásáról. A toborzási fronton az Amazon befagyasztja a munkaerő felvételét is. Az Amazon messze nincs egyedül, más technológiai óriások, a Meta és az Alphabet szintén csökkentették költségeiket, hogy ellensúlyozzák a válság okozta problémákat. De az egész technológiai szektorban leépítéseket és létszámstopot jelentettek be a cégek, vagy jelentősen mérsékelték a következő hónapokra tervezett felvételi céljaikat.
A briteknél is gyorsul az infláció
Több mint négy évtizedes rekordra gyorsult októberben az éves brit infláció, amelynek fő hajtóereje az energiahordozók árának emelkedése. A brit statisztikai hivatal beszámolója szerint a lakhatási költségek nélkül számolt fogyasztói árindex a múlt hónapban 11,1 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. Szeptemberben 10,1 százalék, augusztusban 9,9 százalék volt a tizenkét havi brit infláció. Az októberben mért ütem a legmagasabb azóta, hogy az éves infláció havi rendszerességű mérése a jelenlegi módszertannal 1997 januárjában megkezdődött.
A modellezéssel még korábbra visszaszámolt adatok alapján legutóbb 41 éve, 1981 októberében volt ennél magasabb az éves brit infláció 11,2 százalékos ütemmel.
A statisztikai hivatal szerint a háztartási földgáz ára októberben kilowattóránként 7,8 pennyről 10,3 pennyre, az áramszolgáltatásé 27,2 pennyről 34 pennyre emelkedett. A múlt hónapban életbe lépett árkorlát nélkül a háztartási földgáz egységára 14,8 pennyre, az elektromos áramé 51,9 pennyre emelkedett volna – ismertette a távirati iroda.
Borítókép: Dolgozó alkalmazott az Amazon online kiskereskedelmi óriáscég csomagválogató hangárjában (Fotó: Europress/AFP)