A kormány eddig tizenegy pontból álló akciótervet dolgozott ki és léptetett életbe annak érdekében, hogy védje a családokat, a vállalkozásokat és a magyar gazdaságot a kedvezőtlen nemzetközi környezet hatásai ellen. Idetartozik az energiaintenzív feldolgozóipari kis- és középvállalkozások támogatása, a Széchenyi-kártya-programon belül a rendkívül kedvező hitelek biztosítása, a gyármentő program, a kamatstop kiterjesztése a kis és közepes cégekre (kkv), a Nemzeti Tőkeholding Zrt. létrehozása, az agrárvállalkozások hitelmoratóriuma, a szálláshelyek és vendéglátók támogatása, a rezsicsökkentés az átlagfogyasztás mértékéig, az élelmiszerárstop, az üzemanyagárstop, valamint a lakossági kamatstop. Cikkünk első részében ezekből azokat a pontokat ismertetjük, amelyek a vállalkozásoknak nyújtanak állami segítséget. A kedden megjelenő második részben a családokat érintő lépéseket mutatjuk be.
Kompenzáció az energiaárakhoz
Az energiaintenzív feldolgozóipari magyar vállalkozások megsegítéséhez a kormány idén százmilliárd forintos, jövőre 100-120 milliárd forintos kerettel hirdetett meg célzott programot.
Összességében tehát mintegy 200-220 milliárd forintnyi összeggel támogathatja a kormány az energiaintenzív kis- és közepes vállalkozásokat (kkv).
Az intézkedés mintegy tízezer céget érinthet – közölte megkeresésünkre a gazdaságfejlesztési miniszter sajtóosztálya. Az idén 75 milliárd forint jut a drasztikus energia-áremelkedés okozta működési költségnövekedések kompenzálására, valamint további 25 milliárd a kkv-k energiahatékonysági beruházásaira. Ez utóbbi terén a kormány a beruházás összköltségének 15 százalékáig ad támogatást, a Széchenyi-kártya-programban nyújtott kedvező kamatozású beruházási hitelhez szükséges önerő egy részének átvállalásával. Mindezért a kormány elvárja, hogy a vállalkozások foglalkoztatottainak száma 2023 végéig ne csökkenjen a jelenlegi szint kilencven százaléka alá.
Könnyített feltétel
Eredetileg az a vállalkozás minősült energiaintenzívnek, amely energiaköltsége 2021-ben elérte az árbevétel három százalékát. A kormány ezen könnyített, így ez az elvárás kettő százalékra csökken. Ezzel további több ezer cég előtt nyílik meg a pályázás lehetősége.