– A kormány nem hosszabbítja meg a fizetési moratórium év végével lejáró hatályát – jelentette be keddi közleményében Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter. Az egyre nagyobb számban kilépő ügyfelek miatt 2022 augusztusára már csak a vállalati hitelek mindössze egy százalékát, a lakossági hiteleknek pedig csak három százalékát érintette a célzott fizetési moratórium, és azóta ez szám tovább csökkent.
Nagy Márton ismertette: a kamatstop – amely 350 ezer családot és 60 ezer vállalkozást érint – már megfelelő védelemmel szolgál, így a fizetési moratórium fenntartása nem indokolt.
A gazdaságfejlesztési miniszter jelezte azt is, hogy a döntésnél szem előtt tartották a lakosság és a vállalkozások védelmét, valamint a szankciók miatt kialakult gazdasági és inflációs helyzetet is.
Ezért a kormány jogszabályban garantálja, hogy a szóban forgó intézkedés kivezetése ellenére a havi törlesztőrészlet 2023 januárjától ne emelkedhessen a moratórium során felhalmozódó kamatok és díjak miatt.
A kabinet rögzítette azt is, hogy a tartozás visszafizetése a futamidő meghosszabbításával valósulhat meg. Közleményében a miniszter kitért a tizenegy elemből álló akciótervre is, amely lényegében védelmi vonalat jelent a szankciók hatásai ellen.
– Támogatjuk az energiaintenzív vállalkozásokat, gyármentő programot hirdettünk, rendkívül kedvezményes hiteleket biztosítunk a Széchenyi-kártya-programon keresztül, továbbá a kis- és közepes cégekre is kiterjesztettük a kamatstopot. A családokat pedig a rezsicsökkentés, a lakossági kamatstop, az élelmiszerárstop és a diákhitelekre is életbe léptetett kamatstop védi – sorolta Nagy Márton.