A második becsléssel a KSH megerősítette az első becslés eredményeit, azaz a GDP a harmadik negyedévben éves alapon 4 százalékkal bővült, míg negyedéves alapon 0,4 százalékkal mérséklődött. Ez az adat az előzetes várakozásoknál kedvezőtlenebb – értékelte a Magyar Nemzetnek a III. negyedévi, második becslés alapján számított GDP-adatot Regős Gábor. A Makronóm Intézet szakmai vezetője hozzátette, az adat európai uniós összehasonlítása ellentmondásos képet mutat:
míg az éves alapú bővülés kiemelkedően kedvező, a negyedéves változással a rangsor hátsó részében vagyunk.
A részletes adatokból az is kiderült, hogy a növekedés lassulásához jókora mértékben járult hozzá a mezőgazdaság eredménye. Ezt nem csak az energiaválság, hanem az aszály miatti nagyon rossz terméseredmények is befolyásoltak. A beruházási aktivitás még kitartott a vizsgált időszakban.
A termelési oldalon az ipar teljesítménye 9,6, ezen belül a feldolgozóiparé 10,6 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest. Az építőipar hozzáadott értéke 1,8 százalékkal nőtt, a mezőgazdaságé a nyári súlyos aszály következtében 39,3 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához mérten.
– Negyedéves összehasonlításban az ipar felfelé, míg a mezőgazdaság és a szolgáltatások lefelé húzták a volumenindexet, a feldolgozóipar hatása pedig semleges volt. Ez egyben azt is jelenti, hogy a negatív meglepetés leginkább a szolgáltatásokhoz köthető, a jelek szerint a szolgáltató ágazat szenvedi meg egyelőre nagyobb mértékben az energiaválságot, így ebben az ágazatban is szükség lehet kormányzati segítségre – mutatott rá Regős Gábor.
Dinamikus maradhat az éves növekedés
A Markonóm Intézet várakozásai szerint az energiaválság miatt a GDP mértéke a következő negyedévben tovább mérséklődik.
A gazdasági teljesítmény éves bővülése 4,7 százalék körül alakulhat, azaz az év végi lassulás ellenére is dinamikus marad az éves növekedés.
Regős Gábor kiemelte, hogy a jövő évi gazdasági teljesítményt jelenleg rengeteg kérdőjel övezi. A legfontosabb ezek közül az energiaárak alakulása, illetve az, hogy ennek hatásai mennyire terhelik meg a háztartások pénztárcáját és a vállalatok hogyan tudják túlélni a mostani nehéz helyzetet.
A 2023-as év egészét tekintve a magyar gazdaság szerencsés esetben kismértékű növekedést érhet el, ugyanakkor várakozásaink szerint már az idei IV. negyedévben eléri hazánkat a technikai recesszió
– jelezte Regős Gábor.
Borítókép: az aszály miatti rossz terméseredmények negatív irányba befolyásolták a harmadik negyedéves adatot (Fotó: Németh András Péter/Szabad Föld)