A palaforradalom és az orosz–ukrán háború újra a globális energiapolitikai hierarchia csúcsára repítette Amerikát. A kérdés már csak az, hogy képes lesz-e megtartani a pozícióját. A helyzetről és a kilátásokról Hortay Olivér, a Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője beszélt a közösségi oldalán.
Barack Obama korábbi energiapolitikai főtanácsadója szerint a közelmúltban lezajlott energiapiaci folyamatok a geopolitikai tabella élére repítették az Egyesült Államokat. Amerika olajexportjának drasztikus növekedését a palaolaj-forradalom tette lehetővé.
Az elmúlt tíz évben az amerikai befektetők elképesztő mennyiségű pénzt fektettek a technológiába, de a háború kirobbanásáig kérdéses volt, hogy a beruházások megtérülnek-e.
A repesztéses olajkitermelés drágább a hagyományos megoldásoknál, ezért a 2014-es olajáresés, valamint a koronavírus-járvány számos palaolaj-vállalatot csődbe juttatott.
– A háborúval a helyzet gyökeresen megváltozott. A nyugati szankciók piacot nyitottak az amerikai cégek előtt, amit más nagy kitermelők csak korlátozottan töltenek be. Az, hogy az Egyesült Államok meghatározó exportőrré vált, nagy geopolitikai lehetőség. A hiány az európai piacon várhatóan tovább növekszik majd, és Joe Biden amerikai elnök szeretné, ha annak lehető legnagyobb részét Amerika fedné le, és ezzel még inkább magához láncolná az öreg kontinenst. Az elnök ezért – korábbi környezetvédelmi aggályait felrúgva – mindent megtesz, hogy rávegye vállalatait a kitermelés fokozására – magyarázta a szakértő.