Válsággal fenyegető időszakban a közvéleményt rendre három dolog érdekli a leginkább. Egyrészt, hogy ezután is lesz-e munkája az embereknek, másrészt, hogy mire elég a fizetés, s végül, fel kell-e készülni a honi gazdaság hanyatlására.
Foglalkoztatás: rekord
Az első felvetés kapcsán nem hagynak kétséget a közelmúlt magyar munkaerő-piaci adatai. Ezek, vagyis a legfrissebb, tavaly novemberi statisztika szerint immár hatodik hónapja több mint 4,7 millióan dolgoznak Magyarországon, miközben a munkanélküliség rekordalacsony, soha nem volt még ennyire kevés az álláskereső idehaza. Utóbbi kapcsán érdemes egy rövid összehasonlítás tenni: történelmi sikernek mondható, hogy 2022-ben átlagosan nagyjából 238 ezer volt a regisztrált álláskeresők száma, ehhez képest 2010-ben még 582 ezren kerestek munkát.
Mindent elmond a jelenlegi helyzetről, hogy nem a munkanélküliség, hanem a munkaerőhiány okozza a problémát. Érdemes megemlíteni a bérviszonyok egyik fontos pontját is. Nevezetesen azt, hogy Magyarországon 2022-ben a minimálbér 19,5 százalékkal, a garantált bérminimum pedig 18,7 százalékkal emelkedett, s a növekedés idén sem állt meg: előbbi fizetési forma újabb 16 százalékkal, utóbbi 14 százalékkal ugrott meg. Ez azt is jelenti, hogy ez idő alatt a minimálbér összességében 38,6 százalékkal, a garantált bérminimum pedig 35,3 százalékkal nőtt, így 2022–2023-ban mindkét kereseti formánál reálbéremelkedés lehet.