Brüsszel már a tizedik szankciós csomagot tervezi. Adódik a kérdés: mit jelent ez Magyarországnak? Tóth Máté energiajogász Facebook-bejegyzésében adta meg erre a választ.
– Az Európai Bizottság most az atomenergia szankcionálására készül. A nukleáris együttműködések tiltása azonban életveszélyes lenne Magyarországnak – mondta a szakértő.
Magyarország villamosenergia-termelésének a negyvenöt százalékát a paksi atomerőmű adja. Ekkora mennyiséget nem tudunk mással pótolni.
– Egyébként egész Európa ebben a cipőben jár. Az Európai Unió villamosenergia-termelésének a huszonhat százalékát szintén atomerőművek adják. Európának és Magyarországnak tehát az atomenergia életbevágó, miközben Oroszország energiaexportból befolyó bevételének csak pár százaléka származik a fűtőelemek értékesítéséből – magyarázta Tóth Máté. Ennek kapcsán kiemelte: könnyű tehát megítélni, hogy vajon kinek fájna az új szankció.
Az energiajogász felhívta a figyelmet arra is, hogy a villamos energia ráadásul nem is tárolható, ezért sem mindegy, hogy egy ekkora szelet kiesik-e a termelésből.
– Az áramot nem tudjuk készletezni, mint az olajat vagy a gázt, vagyis nem tudjuk elsimítani egy ilyen brüsszeli szankció hatását. Az tehát még nagyobb pusztítást okozna, mint az olaj szankcionálása vagy a gázársapka – ismertette a szakértő.