A kávé és a kakaó világpiaci árát nem befolyásolta nagy mértékben az orosz–ukrán háború. Az energiaválság csak részben hatott a kakaó áremelkedésére.
Az árat a várható termés mennyisége és minősége befolyásolja közvetlenül.
A kakaó rendkívül érzékeny az időjárás változására, ezért a termőterületeken akár egy-egy szélsőségesen száraz vagy forró időszak óriási pusztítást okoz. Ennek nagyrészt az elmaradott termesztési gyakorlat és a klímaváltozás az oka – írja a Napi.hu.
Ma már Afrika a legnagyobb kakaótermesztő kontinens, de az Egyenlítő mentén mindenhol vannak ültetvények. A leggyengébb láncszemet a kakaó ellátási láncában a termesztők jelentik – derül ki a Nemzetközi Kakaószövetség (Internatinal Cocoa Organization, ICCO) ágazati értékeléséből.
A világ kakaó termőterülete négy-öt millió hektár, a termés kilencven százaléka ugyanakkor kettő-öt hektáros átlagos birtokméreten termesztett, jellemzően kisvállalkozások, családi gazdaságok birtokában van.

Kiemelt kockázatot jelent a klímaváltozás
A lap felidézte az ICCO jelentését, amely alapján a termelők olyan nyomott áron tudják csak értékesíteni a kakaóbabot, hogy bevételük a szegénységi küszöb eléréséhez sem elegendő. Ez folyamatosan veszélyezteti a kakaótermesztést, mivel a fiatalabb generációk sorra felhagynak a gazdálkodással és inkább a nagyobb városokban vállalnak munkát.
A termesztésre a rossz jövedelmi helyzet is hatással van, ugyanis a technológia elavult, így óriási veszélynek vannak kitéve az ültetvények. Ezek közül kiemelt kockázatot jelent a klímaváltozás.
A kakaó a csapadékos, de meleg éghajlaton terem, ám az egyenlítőtől északra és délre található ültetvényeken egy-egy szezonban egyre többször fordul elő szélsőséges szárazság vagy kiugróan magas hőmérséklet.
A legfrissebb, novemberben kiadott előrejelzés még kedvező volt a 2022/2023-as kakaóévre, ugyanakkor a várakozások az év elején már jelentős terméskiesést vetítenek előre. Ezt részben az elefántcsontparti ültetvényeken várható pusztulás, részben pedig Nigéria gazdaságpolitikai reformja okozza – írják