Csavar az Északi Áramlat felrobbantása körüli botrányban + videó

„Ködösítés és elzárkózás helyett itt az ideje, hogy hiteles magyarázatot kapjunk!”

Magyar Nemzet
2023. 03. 29. 18:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Itt az újabb csavar az Északi Áramlat gázvezeték robbantása körüli botrányban – jelezte közösségi oldalán Hortay Olivér. A Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője a részletekről is beszélt. 

– Új írással jelentkezett Seymour Hersh. Az amerikai oknyomozó újságíró először néhány hete törte meg az Északi Áramlat robbantása körüli csöndet. Akkor egy megdöbbentően részletes cikkben számolt be arról, hogy a szabotázsért az Egyesült Államok a fő felelős, Joe Biden személyesen hagyta jóvá a támadást és Norvégia aktívan közreműködött az akcióban. Bár az amerikai adminisztráció szinte azonnal cáfolta Hersh állításait, a hír futótűzként söpört végig a közösségi platformokon és számos országban a hagyományos médián is – emlékeztetett.

Hersh a napokban új cikket közölt, amiben leírta, hogy az amerikai sajtó – a korábban megjelent cikke ellenére – egészen addig nem foglalkozott érdemben az üggyel, amíg március elején Olaf Scholtz, német kancellár személyesen el nem utazott Joe Biden amerikai elnökhöz. 

Az egyeztetésről szinte semmi sem szivárgott ki, és a két vezető sajtótájékoztatót sem tartott, azonban a találkozó után az egyik legolvasottabb amerikai lap egy alternatív magyarázattal állt elő a robbantásról.

A New York Times egy meg nem nevezett amerikai tisztségviselőre hivatkozva azt írta, hogy új hírszerzési információk érkeztek és ezek alapján ukránbarát csoportok hajthatták végre az akciót. Németország legolvasottabb lapja pedig még aznap – meg nem nevezett német nyomozótisztekre hivatkozva – csatlakozott a magyarázathoz. 

–  Ezekre reagálva született meg a válasz. Hersh új cikkének központi állítása – amit szintén meg nem nevezett forrásokra alapoz –, hogy ez a magyarázat teljes kitaláció és csak azt a célt szolgálja, hogy elterelje a figyelmet az Egyesült Államok felelősségéről. Ha ez igaz, a helyzet még aggasztóbb, mint azt sejteni lehetett, ugyanis ez azt jelentené, hogy az Európai Unióban legnagyobb befolyással rendelkező Németország első számú vezetője nemcsak régóta tisztában azzal, hogy pontosan mi történt a hazáját ellátó vezetékkel, de falaz is a felelősnek – magyarázta Hortay Olivér.

A szakértő szerint az egészben talán nem is ez a legbosszantóbb, hanem az unió vezetőinek mély hallgatása.

– Vajon miért van az, hogy európai polgárként, az európai kritikus infrastruktúra ellen elkövetett, történelmi léptékű támadásról, amerikai szereplők közötti vitákból juthatunk információhoz? – tette fel a kérdést. Hangsúlyozta: ez egy megkerülhetetlen biztonságpolitikai ügy.

Szerinte ha a New York Times története igaz, az azt jelenti, hogy az európai vezetőknek fél év alatt sem sikerült kideríteni, hogy ki a felelős.

– Ha Hershnek van igaza, akkor viszont az érintett politikusok nem képesek az európaiak érdekeit érvényesíteni. Mindkét magyarázat felveti a súlyos inkompetencia gyanúját, amin a hallgatás nem sokat segít. Ködösítés és elzárkózás helyett itt az ideje, hogy hiteles magyarázatot kapjunk! – tette hozzá. 

 

Borítókép: Joe Biden amerikai elnök Olaf Scholz német kancellárt fogadja a washingtoni Fehér Ház Ovális Irodájában 2023. március 3-án (Fotó: MTI/AP/Susan Walsh)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.