A finnországi VaasaETT márciusi összefoglalója szerint a bruttó lakossági végfelhasználói villamosenergia-árak Kijevben voltak a legalacsonyabbak, kilowattóránként 4,30 eurócenttel. Az ukrán fővárost Belgrád (9,08), Budapest (9,33) és Podrogrica (10,46) követi, vagyis
az uniós országok közül ebben a hónapban is a budapesti villamos energia volt a legolcsóbb.
A VaasaETT összehasonlítása fővárosokra, nem pedig országokra vonatkozik, ám a Budapestre vonatkozó adatok a hazai árképzés miatt Magyarország egészére érvényesek, más fővárosok és országok esetében ez nem feltétlenül igaz. Az összevetésből az is kiderült, hogy a régió országaiban az európai átlagnál jellemzően olcsóbb volt a lakossági áram, kivéve Prágát, Rigát és Vilniust.
Márciusban 27,47 eurócent volt az uniós átlagár, vagyis a magyarországinak körülbelül a háromszorosa.
A teljes európai átlagár 25,89 eurócent kilowattóránként. Az árrangsor túlsó végén a londoniak, a dubliniak és berliniek állnak, akik döntően 47,6 eurócentet, 47,12 eurócentet, illetve 44,09 eurócentet fizetnek a villanyért.
A legtöbb fővárosban csökkent az áramtarifa
Négy fővárosban emelkedett múlt hónapban a háztartások számára a villamosenergia végfelhasználói díja, ezen belül Helsinkiben 14 százalékkal. A finn fővárosban, továbbá Nicosiában (2 százalék) és Brüsszelben (1 százaléka) a tarifán belül az energiadíj nőtt, míg Párizsban (1 százalék) az áram házhoz szállítása került többe.
Tizenkét fővárosban csökkent a tarifa, a leginkább Rómában, 14 százalékkal, illetve Bécsben, 8 százalékkal. Dublinban, Madridban és Athénben éreztette hatását az energiaadó mérséklése is.
Az áram mint termék súlya Budapesten volt a legalacsonyabb, 14 százalékos a tarifaösszetevők között, a legmagasabb, 81 százalékos pedig Lisszabonban.