A nyugati országokban egyre elterjedtebb az extra pihenőnap, akár fizetett formában is, hogy a stressztől szenvedő alkalmazott fel tudja dolgozni a hétköznapokban felgyülemlő feszültséget. Egy amerikai fintechcég, a NerdWallet negyedévente nyolc óra pihenőidőt fizet a dolgozók munkaidejéből, emellett öt év munkaviszony után öt hét szabadságot is ad. Kijelölnek továbbá évente négy napot, amikor leáll a vállalat, és mindenkit pihenni küldenek. Így senkinek nem okoz problémát, hogy a kolléga szabadságon van, és nem kell aggódni az időközben felhalmozódó feladatok miatt sem.
Az extra szabadnapokon túl több cégnél irodai speciális helyiségeket jelölnek ki. Az Adobe és a LinkedIn olyan
„nyugiszobákat” alakított ki, ahol a dolgozók kivonhatják magukat a zajos irodákból és a folytonos interakciókból,
esetleg meditálhatnak egy nehéz megbeszélés után. Az Adobe dolgozói szabadtéri kosárlabdapályán és kézműveshelyiségekben is levezethetik a feszültséget.
Megelőzni a bajt – de nem mindenhol lehet
A Gallup nemrég közzétett egy felmérést arról, hogy világszerte történelmi mélypontra süllyedt a munkahely iránti elkötelezettség. Ezt nagyrészt azzal magyarázzák, hogy a munkavállalók hiányolják a törődést. Az American Psychological Association és az Ernst & Young elemzése is azt támasztja alá, hogy azok a dolgozók,
akik olyan gyakori mentális egészségügyi problémákkal küzdenek, mint a szorongás, a kiégés vagy a depresszió, nagyobb valószínűséggel adják fel az állásukat.
A 2020-ban kitört koronavírus-világjárvány és lélektani hatásai még kiszolgáltatottabbá tették az embereket a mentális betegségekkel szemben. A pandémia miatti kényszerű bezártság után a tömegtől elszokott alkalmazottak rosszul élték meg a visszatérést a nyitott irodába.
A mentális egészséget támogató szabadnaprendszer alkalmazhatósága ugyanakkor
nehezen képzelhető el például az egészségügyben és azokban a munkakörökben, amelyekben a nap huszonnégy órájában több műszakban jelen kell lenni.
Éppen azok az ágazatok és pozíciók nem elég rugalmasak az újszerű alternatívákra, amelyeknél a leginkább érvényesül a stresszfaktor – olvasható a VG cikkében.