A klímaválság világszerte magasan tarthatja az inflációt

Az éghajlat elsősorban az élelmiszerpiacra van óriási hatással. Például az olívaolaj, a burgonya és a kávé árának emelkedése az időjárásbeli változások miatt következik be. A szélsőséges időjárási események, amelyek egyre gyakoribbá válnak, komoly hatással vannak a betakarításokra és az ellátási láncokra. Mindez azt vetíti előre, hogy az élelmiszerárak az elkövetkező években akár tovább is növelhetik az inflációt a világ egyes régióiban – írta a V4NA nemzetközi hírügynökség.

Magyar Nemzet
Forrás: V4NA nemzetközi hírügynökség2023. 04. 27. 4:45
Fotó: Éberling András
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az éghajlatváltozás miatt emelkedő élelmiszerárak, valamint az energetikai átállás költségei az elkövetkező években tovább fogják gerjeszteni az inflációt, legalábbis erre figyelmeztet Nicolai Tangen, a norvég olajalapot kezelő Norges Bank Investment Management vezérigazgatója. – A világgazdaságban már most is tapasztalható az éghajlat okozta infláció – mondta Tangen a Financial Times című lapnak.

Az éghajlat elsősorban az élelmiszerpiacra van óriási hatással. Például az olívaolaj, a burgonya és a kávé, valamint a gyümölcsök árának emelkedése az időjárásbeli változások miatt következik be.

A szélsőséges időjárási események, amelyek egyre gyakoribbá válnak, komoly hatással vannak a betakarításokra és az ellátási láncokra. Mindez azt vetíti előre, hogy az élelmiszerárak az elkövetkező években akár tovább is növelhetik az inflációt. Az időjárási tényezőkön túl az energetikai átállás költségei, valamint a globalizáció visszafordításának költségei is felmerülnek, újabban pedig az úgynevezett „kapzsi infláció” is egyre gyorsabban terjed a világon.

A vállalatok ugyanis nemcsak a saját megnövekedett költségeiket hárítják át a fogyasztókra, hanem azzal a lehetőséggel is egyre gyakrabban élnek, hogy azoknál jóval magasabb szintre emelik az árakat. A fogyasztók így lényegében a kétszeres emelés miatt kénytelenek sokkal többet fizetni.

A befektetők előtt is rendkívül beszűkülnek a lehetőségek, hiszen az árak és a kamatlábak magasak maradnak, ezért a várható hozamok is tartósan, az elvártnál jóval alacsonyabbak. Ilyen körülmények között sokkal kevesebben döntenek a befektetés mellett.

A PwC tanácsadó cég januárban több mint 4400 globális vállalat vezérigazgatója körében végzett egy felmérést. Ez azt mutatja, hogy a problémát felismerték – igaz, érdemi megoldást egyelőre sehol sem találtak. A kutatás szerint a felsővezetők többsége mindenesetre igyekszik arra készülni, hogy a következő évben az éghajlatváltozás hatással lesz a költségprofilra. Mintegy ötven százalékuk „mérsékelt”, „nagy”, vagy akár „nagyon nagy” hatásokra számít.

A különböző vagyonalapok már évek óta figyelmeztetnek erre a jelenségre, illetve a klímaváltozás inflációra gyakorolt hatásaira, és egyes független szakemberek is többször felhívták a figyelmet a közelgő veszélyre.

Charles Goodhart brit közgazdász már 2021 februárjában tartósan magasabb inflációra figyelmeztetett a könyvében, az okok között említette például a csökkenő globalizációt és a népesség elöregedését, valamint az éghajlatváltozás elleni költséges küzdelmet.

Borítókép: illusztráció (Fotó:Magyar Nemzet)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.