– A járvány lecsengését követően a globális gazdaság helyreállását számos tényező hátráltatta. A lezárások után újra élénkülő keresletet több iparág termelése sem tudta lekövetni, a nyersanyagok, alkatrészek, energiahordozók körében hiány alakult ki, amit jelentős drágulás követett. A szállítmányozás ára is drasztikus mértékben emelkedett. A 2022 februárjában kitört orosz–ukrán háború tovább fokozta a bizonytalanságot, tetőzve a már korábban kialakult problémákat az ellátási láncban – emlékeztet a kormány friss konvergenciaprogramja.
Az elmúlt hónapok fejleményeit tekintve ugyanakkor megállapítható, hogy a kínálati problémák enyhülni kezdtek, amelyet számos mutató kedvező alakulása is alátámaszt.
– A globális ellátási láncban keletkezett feszültségek mérésére szolgáló, „globális értéklánc súrlódásindexe” szerint 2022 második felétől jelentősen csökkentek az ellátási láncban a pandémiát követő újraindulás során keletkezett zavarok. Az idei év márciusában a 2009 augusztusa óta mért legalacsonyabb szintre esett az index értéke, utalva egyrészt a visszafogottabban alakuló globális keresletre és az elmúlt másfél-két évben megnövekedett szállítmányozási kapacitások bővülésére. Leginkább az európai térségben csökkentek a szállítási idők, de az ázsiai térségben is
javultak az ellátási feltételek – olvasható az elemzésben.