Az idei év gazdasági folyamataira rányomja a bélyegét az elhúzódó háború és a brüsszeli szankciók okozta energiaválság. A háborús időkben a kormány elsődleges feladata a családok és a munkahelyek védelme, valamint a nyugdíjak értékének megőrzése. A költségvetés biztosítja az ehhez szükséges forrásokat, ugyanakkor fontos javítani a pénzügyek egyensúlyi mutatóin is. A kormány mindezek figyelembevételével készítette el a hosszabb időre előremutató konvergenciaprogramját. Ez az a program, amely tájékoztatást ad a gazdaságpolitikai célokról és ismerteti a makrogazdasági és költségvetési folyamatokat.
Az államháztartás fenntarthatóságát alapvetően az államháztartás jelenlegi helyzete (költségvetési egyenlege, az államadósság GDP-hez viszonyított aránya), az idősödéshez kötődő jövőbeni költségvetési kiadások nagysága és a demográfiai folyamatok határozzák meg. Ez így van hazánk esetében is. A koronavírust követő időszakban a kormány költségvetés-politikai célja az adósságráta csökkentése és – a gazdasági helyreállás és növekedés szempontjait szem előtt tartva – az államháztartási egyensúly fokozatos megvalósítása lett. A konvergenciaprogram szerint a mérséklődő államadósság és költségvetési hiány mozgásteret teremt a klímaváltozással és az idősödő társadalommal kapcsolatos, hosszabb távon jelentkező kihívások kezelésére.
Érdemes megjegyezni, hogy az Orbán-kormány számos intézkedést hozott, melyek támogatják a családok gyermekvállalását, a demográfiai fordulat elérését. Ezen a téren azonban még van teendő.