A nagy energiavállalatok olyan pimasz módon kerülik meg a szankciókat, hogy az felveti kérdést: a nyugati politikusok vajon tényleg meg akarják ezt az egészet akadályozni?
– Hónapok óta nyilvánvaló, hogy az olajszankciók megbuktak. Oroszország új kínai és indiai vásárlókat talált, amelyek a beszerzett energia egy részét tovább értékesítik Európába. Az oroszok így többet exportálnak, mint a háború kezdete óta bármikor, a kínaiak és az indiaiak olcsóbb energiával működtetik gazdaságukat és közvetítői hasznot tesznek zsebre, a számlát pedig az európaiak fizetik – mondta a közösségi oldalára feltöltött videós bejegyzésében Hortay Olivér. A Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője jelezte: az viszont, hogy mindez technikailag hogyan zajlik, eddig nem volt teljesen világos.
A Financial Times egy friss elemzésében azonban az orosz vámhatóság exportnyilvántartási adataiból összesítette, hogy melyik tíz vállalat vette a legtöbb üzemanyagot Oroszországtól az elmúlt négy hónapban.
– Az eredmények azt mutatják, hogy a kereskedők nagyobb része egyszerűen áthelyezte a székhelyét egy olyan országba, ahol a nyugati hatóságok nem érik utol. A legnagyobb vásárló például az orosz Lukoilhoz köthető Litasco volt, ami korábban Svájcban működött, de tavaly áttelepült Dubajba. Sokatmondó, hogy a tíz legnagyobb vásárlóból nyolcat nem rég alapítottak és Szingapúrban, Kínában, vagy az arab országok valamelyikében vannak bejegyezve – ismertette a szakértő.