Augusztusban a 15–74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma 4,709 millió főre emelkedett. A férfiak körében 22 ezer fős növekedés, a nőknél tízezres csökkenést mutatnak a számok – ismertette a Központi Statisztikai Hivatal. A június–augusztusi időszakban a foglalkoztatottak száma 4,721 millió fő volt. Míg a hazai elsődleges munkaerőpiacon dolgozók száma az előző évhez képest lényegében nem változott, a külföldön dolgozóké 22 ezerrel nőtt, a közfoglalkoztatottaké pedig nyolcezerrel csökkent. A munkanélküliek száma augusztusban 195 ezer fő, a munkanélküliségi ráta négy százalék volt. A június–augusztusi időszakban a 15–74 éves munkanélküliek száma 34 ezer fővel kétszázezer főre, míg a munkanélküliségi ráta 0,7 százalékponttal 4,1 százalékra nőtt.
– A magyar gazdaság és a magyar munkaerőpiac válságálló, hiszen a háború és az elhibázott szankciók sújtotta nehéz gazdasági helyzetben is tovább nőtt a foglalkoztatottak száma – nyilatkozta Czomba Sándor, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára. Jelezte: a hazai munkanélküliségi ráta az Európai Unióban a hetedik legalacsonyabb.
– Egymillió fővel dolgoznak többen, mint a dollárbaloldal kormányzása idején. Ezt az eredményt meg kell őrizni, és továbbra is meg kell védeni a családokat és a munkahelyeket a szankciók káros hatásaitól. Éppen ezért 2023 az infláció csökkentésének éve, 2024 pedig a gazdasági növekedésé lesz – fogalmazott.
Czomba Sándor emlékeztetett arra, hogy a kormány a szankciós infláció ellen többek közt az online árfigyelővel és a kötelező akciózással küzd, míg a gazdasági növekedést a Baross Gábor-programokon, a Széchenyi-kártya-programon keresztül és a kamatstoppal támogatja. Az államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy az intézkedések működnek: a szankciós élelmiszer-infláció már megfeleződött, a gazdaságfejlesztési programok pedig 1,5 százalékponttal járulnak hozzá a növekedéshez.
– A kormány intézkedéseinek köszönhetően a fogyasztás lendületre kap, miközben tovább folytatódik a termelés és a beruházások növekedése, a külföldi működő tőke beáramlása, valamint fennmarad az export dinamikus bővülése is, amely hozzájárul a gazdasági növekedés gyors helyreállásához – tette hozzá.