„Mesterségesen volt magas szinten tartva a belföldi, illetve alacsonyan tartva a külföldi turizmus, a Covid miatt lezárt országhatárok azonban már kinyíltak, és megindult a kiutazó turizmus világszerte. Sokkal több magyar ment idén külföldre, és sokkal több külföldi turista érkezett, így fokozatosan helyreállt a korábbi, egészséges egyensúly” – összegezte a szezont Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség elnöke a Világgazdaság beszámolója szerint.
Nem kapott maflást sem a Balaton, sem a magyar turizmus– hangzott el azon a szezonértékelő tájékoztatón, amelyet rendhagyó módon közösen tartott a a Magyar Turisztikai Ügynökség, a Központi Statisztikai Hivatal és a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke. „Tény, hogy az idei főszezon 17 millió vendégéjszakát hozott, ami felülmúlja a tavalyi, de még a 2019-es adatokat is. Semmi baj azzal, ami várható volt, hogy az inga idén elindult a külföld felé, emiatt visszaesik a belföldi és nő a külföldi vendégforgalom” – hangsúlyozta Guller Zoltán.
Több mint hatmillió vendég érkezett a magyarországi szálláshelyekre a három nyári hónapban Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ adatai szerint.
Az idei nyári forgalom ezáltal 1 százalékkal meghaladja a tavalyi főszezon eredményét, a 2019-es évi adatot pedig 6,3 százalékkal múlja felül.
Külföldről 2022-hez képest közel 15 százalékkal több, összesen 2,6 millió turista érkezett, ami ugyancsak nagyobb szám, mint a 2019-es főszezonban.
A legerősebb nyári hónapban, augusztusban a kereskedelmi, magán- és egyéb szálláshelyeken 6,7 millió vendégéjszaka realizálódott, ami szintén meghaladja a tavalyi adatokat.
A kereskedelmi szálláshelyeken az összes bruttó árbevétel 84 milliárd forint volt, ez folyó áron 25 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál.
Óriási nyereség volt az augusztusi budapesti atlétikai világbajnokság, jelentősen fellendítette a magyar főváros vendégforgalmát
– ezt Kincses Áron, a KSH elnöke jelentette ki. Elmondta, hogy az Ausztráliából és Óceániából érkező külföldivendég-éjszakák száma több mint 120 százalékkal, az Afrikából, valamint Ázsiából jövőké pedig közel 60, illetve 50 százalékkal emelkedett a fővárosban 2022 augusztusához képest.
A belföldi vendégéjszakák tekintetében a Balaton térsége, míg a külföldi vendégéjszakák vonatkozásában a Balaton térsége és a főváros volt a legnépszerűbb 2023 augusztusában – emelte ki a KSH elnöke.
A szállodák a főszezon egészében országszerte 6 százalékkal, a Balatonnál 5 százalékkal több vendéget fogadtak, mint tavaly. A nyár 7 milliós vendégéjszaka-forgalmat hozott, ami csaknem azonos a tavalyi főszezoni időszakéval – fűzte hozzá Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke.
A bezzegévi bázis, 2019 nyarához képest a szállodák több vendéget fogadtak, és nemcsak a külföldiek (plusz 4 százalék), de a hazai turisták közül is többen (plusz 5 százalék) nyaraltak legnagyobb tavunk partjainál, mint a járványhelyzet előtt.
Nagyon nehezen indult a főszezon, a nyári piaci pillanatfelvételekhez képest a szezon egésze összességében végül jól sikerült, és a szállodaszövetségi elnök szavai szerint megnyugtató, hogy a belföldi vendégek változatlanul jelen vannak a magyar turizmusban, így a Balatonnál is.
Budapesten június és augusztus között csaknem négymillió vendégéjszakát töltöttek el a turisták a fővárosi szálláshelyeken, ez több mint 13 százalékkal felülmúlja a 2022-es nyári adatot, és 99 százalékra megközelíti a 2019-es rekordév szintjét, noha a háború miatt eltűnt 800 ezer orosz vendégéjszaka.
Január–szeptemberben már majdnem 33 millió volt a vendégéjszaka-forgalom, ami országosan 1,2 százalékkal múlja felül a 2022-es értéket.
Infláció felett, 31 százalékkal növekedtek a szálláshelyi bevételek,
a növekedésből Budapest átlag felett vette ki a részét ‒ hangsúlyozta az MTÜ elnöke.
Az előfoglalási adatokból november–decemberre 3 százalékos növekedés látszik a magyar turizmusban, amely a Covid előtt megalkotott stratégiának megfelelően 2030-ra elérheti az 50 millió vendégéjszakát a várt 20 millió turista révén – összegezte az állami turisztikai ügynökség elnöke.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Kisalföld/Huszár Gábor)