Jövő kedden derül ki, hogy mit mutatnak a számok a magyarországi keresetek augusztusi alakulásáról. Azt tudjuk, hogy júliusban a reálbérek még két százalékkal elmaradtak az egy évvel korábbi szintjükhöz képest. Az év első hét hónapjában a keresetek átlagosan 13,9 százalékkal növekedtek, amely a reálkeresetek 7,2 százalékos csökkenését jelentette. Elemzői várakozások szerint az utóbbi mutató éves alapú változása szeptemberben vagy már augusztusban visszatérhet a pozitív tartományba.
Noha idén összességében kedvezőtlen képet mutat a bérek alakulása, Regős Gábor, a Makronóm Intézet vezető közgazdásza nemrégiben felhívta a figyelmet, hogy a reálkeresetek szintje a 2010-es értéket 65,4 százalékkal haladja meg. Ez árnyalja a kedvezőtlen jövedelmi helyzetről alkotott képet. A jelen és a jövő helyzetén persze nem segít, hogy mi történt a múltban. A kormány azon dolgozik, hogy ismét elinduljon a bérek felzárkózása. Ez a munkaerő megtartása és a kereslet felélesztése szempontjából fontos. Belső kereslet nélkül a gazdaság belső motorjai sem pörögnek fel.
Az elmúlt esztendőben a növekedés húzóereje a beruházás és fogyasztás volt, amellett, hogy az export is segítette a bruttó hazai termék (GDP) erősödését.
A fogyasztás mögött a rekordmagas foglalkoztatás, a reálbérek emelkedése és a háztartások jövedelmét növelő kormányzati intézkedések álltak. Ezekhez tartozott a gyermekes családok szja-visszatérítése, a minimálbér jelentős emelése, a közszféra béremelései, az egyes alapvető élelmiszerekre és az üzemanyagra vonatkozó hatósági ár, a jelzáloghitelekre érvényes kamatstop, valamint a 13. havi nyugdíj kiutalása. A lakossági fogyasztásra ezek mind erőteljes pozitív hatást gyakoroltak. A jövedelembiztonsághoz nagymértékben hozzájárult az átlagfogyasztás mértékéig csökkentett rezsidíjak fenntartása is. Tavaly a háztartások fogyasztási kiadása 6,5 százalékkal bővült, míg a kiskereskedelem összforgalma 5,3 százalékkal nőtt. A kormány konvergenciaprogramja mindezek mellett ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a szankciós inflációval a múlt év vége felé már az erőteljes bérdinamika sem tartott lépést. A bérek vásárlóerejének csökkenése pedig fékezi a fogyasztási kiadásokat.