A borravaló-őrület – mint a legtöbb hasonló mánia – a világjárvánnyal kezdődött, amikor rengeteg étteremnek kellett ideiglenesen bezárnia, vagy csak különleges feltételekkel maradhattak nyitva – ismertette a német ZDF televízió online hírportálja. A koronavírus idején a vendégek a talpon maradt, illetve legbátrabb szolgáltatók megbecsülésének jeléül nem sajnálták az extra juttatást, másrészt támogatni is akarták a bajba került helyi kávézókat és éttermeket, úgyhogy önként kezdték emelni a borravalókat.
A rendes kerékvágásba való visszatéréssel azonban a pazar borravaló csak nem akar kimenni a divatból. Épp ellenkezőleg, Amerikában ma a 30 százalékos borravaló sem ritka.
Az extrém ösztönző fennmaradását ráadásul a tengerentúli jogi szabályozás is segíti, hiszen a munkaügyi minisztérium által előírt minimálbér nem vonatkozik azokra a munkavállalókra, akik a munkájuk során borravalót kapnak. Ők főként a vendéglátóiparban vagy az idegenforgalomban dolgoznak, és csupán alacsonyabb, 60 százalékos órabérre jogosultak. Bármennyire is érthető azonban, hogy az egyébként minimálbér alatt kereső felszolgálók vagy taxisok megpróbálják felzárkóztatni a jövedelmüket, az utóbbi időben már kezd tele lenni a vendégek hócipője a minden kontroll alól elszabadult – az amerikai médiában tipflációnak nevezett – jelenség miatt – írta a Világgazdaság.