Másfél éves csúcson a lakosság gazdasági közérzete

Nagymértékben csökkent azok aránya, akik a jövő évre 7 százalék feletti inflációt várnak.

2023. 12. 18. 12:40
null
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lakosság gazdasági közérzete 3,7 indexponttal, a vállalatok gazdasági várakozásai pedig 1,9 indexponntal emelkedtek az előző hónapban mért értékhez képest – derül ki a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. 2023. decemberi felméréséből. Így a –100 és +100 közötti skálán értelmezett lakossági index –15,2-re, a vállalati mutató értéke pedig –10,7-re erősödött. Az indexek értékét hosszabb időtávon vizsgálva is jelentős javulás tapasztalható: a 2022. decemberi értékhez képest a lakossági index 14,7, a vállalati index 11,2 indexponttal növekedett. 

A decemberi felmérés alapján a lakosság inflációs várakozásai tekintetében tapasztalható a legnagyobb pozitív irányú elmozdulás, a vállalatok pedig az ország elmúlt egy évre vonatkozó általános gazdasági helyzetét tekintve fogalmaztak meg pozitív véleményt.

A konjunktúraindex negatív tartományban tartózkodását az elhúzódó orosz–ukrán háború, a csökkenő, de továbbra is magas inflációs környezet és a gazdasági szankciók által okozott bizonytalanság határozták meg. A konjunktúraérzet még jelentősebb javulására csak akkor nyílik lehetőség, ha a háború véget ér, az infláció tovább mérséklődik, a kamatkörnyezet is kedvezőbbé válik, továbbá az energiapiacokon tartósan alacsony árak alakulnak ki – fejti ki a felmérés.

A lakossági konjunktúraindex három alindexe javult, egy pedig romlott az előző havi értékéhez képest, és összességében az index jelentős mértékben emelkedett a novemberi értékével összevetve. A legkedvezőbb továbbra is a foglalkoztatási helyzet megítélése, amelynek értéke ugyanakkor az előző havi –1,0-ről –1,2-re változott. A háztartásoknál az inflációs folyamatok megítélése jelentősen javult a kedvező tényadatok miatt is, és a mutató a novemberi értékéhez képest –85,9-ről –81,3-re emelkedett. A gazdasági környezet megítélése az előző havi –25,0 pontos értékről –18,3-re javult, míg az anyagi helyzeté –17,3-ről –12,5-re erősödött.

A lakossági konjunktúrakutatásban a legnagyobb pozitív irányú elmozdulás novemberhez képest az ország múlt évre vonatkozó (visszatekintő) gazdasági helyzetének megítélésében volt tapasztalható. Arra a kérdésre ugyanis, hogy „Meglátása szerint az elmúlt egy év során hogyan változott az ország gazdasági helyzete?”, 6,9 százalékponttal kevesebben (36,6 százalék) mondták azt, hogy jelentősen romlott, továbbá 0,3 százalékponttal többen (24,7 százalék), hogy kismértékben romlott, mint egy hónappal ezelőtt. Ugyanakkor növekedés (+1,3 százalékpont) figyelhető meg novemberről decemberre (13,5 százalékról 14,8 százalékra) a nem változott választ adóknál. A kismértékben javult választ 4,7 százalékponttal többen (a megkérdezettek 15,8 százaléka), míg a jelentősen javult választ 0,7 százalékponttal többen (a megkérdezettek 5,6 százaléka) jelölték meg.

Decemberben a lakosság körében még egy nagyon fontos jelenség észlelhető. Nagymértékben (7,9 százalékponttal) csökkent azok aránya ugyanis, akik a jövő évre 7 százalék feletti inflációt várnak. Ez egyrészt a megjelent kedvező inflációs adatoknak, másrészt pedig a jövőbeni kedvező várakozásoknak köszönhető.

A vállalati felmérés esetében is három alindex értéke vált kedvezőbbé. A gazdasági környezet mutatója jelentősebben, az előző havi –23,7-ről –15,9-re, az üzleti környezet mutatója –21,5-ről –19,0-re, az iparági környezeté pedig –6,9-ről –2,2-re nőtt. A termelési környezeté enyhén, –8,2-ről –9,0-re romlott.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Metropol/Markovics Gábor)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.