A Mol az Ural Oil and Gas LLP nevű nemzetközi közös vállalat részeként megkezdte a gáztermelést Kazahsztánban, a Rozskovszkij-mezőn található U–21 elnevezésű kútból – közölte a Mol pénteken hajnalban a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
Azt írták, a sikeres termelésindítás a magyar, kazah és kínai partnerek szoros együttműködésének eredménye. A Rozskovszkij-mező gáz- és kondenzátumprojektjét az Ural Oil and Gas LLP üzemelteti, amely a kazahsztáni KazMunayGas (ötven százalék), a magyarországi Mol-csoport (27,5 százalék) és a kínai FIOC (22,5 százalék) közös vállalatának tulajdonában van.
A Rozskovszkij gáz- és kondenzátummezőt 2008-ban fedezték fel, és alapos lehatárolási és tervezési fázist követően 2023. december 19-én indult elindult a gáztermelés. A mező a nyugat-kazahsztáni régióban található, Uralszk városától hatvan kilométerre északkeletre.
A jelenleg megcélzott tározóból kinyerhető gáz és kondenzátum mennyisége 158,8 millió hordó egyenértéknek felel meg, amelyből a gáz 101,5 millió hordónyi, a kondenzátum pedig 57,3 millió hordó a kazahsztáni állami ásványvagyonmérleg alapján.
A kutatási és lehatárolási fázisban fúrt kilenc kútból ötöt sikeresen termelésre képes állapotba hoztak 2021-ben. A tervezési, beszerzési és kivitelezési szerződést 2022 áprilisában írták alá, amely a felszíni infrastruktúra minden elemére kiterjed – emlékeztetett a Mol a távirati iroda ismertetése szerint.
Az első kút napi háromszázezer köbméter gáztermeléssel indul, amelyet a Chinarevskoye gázüzembe szállítanak feldolgozásra. A Mol várakozásai szerint a kezdeti egykutas próbatermelési szakaszban a Rozskovszkij-mező körülbelül napi 1300 hordó egyenértékmennyiséggel járul hozzá a csoport termeléséhez.
A tervek szerint négy további kút 2024 harmadik negyedévében áll termelésbe, amellyel a mező termelése napi 1,5 millió köbméter gázra növekedhet. Ezzel párhuzamosan, a kazahsztáni Központi Kutatási és Fejlesztési Bizottság által 2022-ben jóváhagyott mezőfejlesztési tervvel összhangban a projekt halad előre a tervezett 2. fázis időben történő megvalósításával. Ez magában foglalja a további kútmunkálatokat, új kutak fúrását és az infrastruktúra bővítését, hogy 2027 végéig napi 2,5 millió köbméter gázmennyiséget tudjon kezelni – áll a közleményben.