A várakozásoknak megfelelően lassított a kamatvágások ütemén a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa, amely a keddi kamatdöntő ülésén 50 bázisponttal, 7,75 százalékra mérsékelte az alapkamatot. Amennyiben nem történik semmilyen drámai esemény és nem súlyosbodik a helyzet a Közel-Keleten, akkor még két további kamatvágást hajt végre az MNB, ezzel június végén 6,75 százalékkal zárhatja az első fél évet. Nagy kérdés azonban a hogyan tovább, nem zárható ki, hogy ezt követően jó ideig nem látunk további kamatcsökkentést. Ezeknek azért van jelentősége, mert június végével ér véget a lakossági kamatstop, amelyet a tervek szerint fokozatosan vezet ki a kormány.
Otthonfelújítási program: részletek és jobb feltételek
Júniustól indul az a 108 milliárd forintos keretösszegű Otthonfelújítási program, amellyel a kormány a családokat és a magyar gazdaság növekedését is támogatja – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium. A program keretében nyújtott források június 3-tól igényelhetők. A közvetítői feladatok ellátásának jogát az MBH Bank, az OTP Bank és a Gránit Bank által alkotott konzorcium nyerte; a hitelintézetek a 2021–2027-es uniós fejlesztési ciklus lakossági hitelprogramjait összesen 266 bankfiókban teszik elérhetővé az ügyfeleknek. Az első 128 MFB Pont Plusz május 30-ig, a további 138 pedig június 30-ig nyílik meg. A szakmai egyeztetések és a lakosság részéről érkező megkeresések eredményeképp a pályázati felhívásból kikerült a családi házak esetében a gázhálózatra kötöttség feltétele, ez pedig jelentősen növeli az igénylők potenciális körét.
A magyarok fizetik a legkevesebbet az áramért és a gázért
Az Eurostat adatközlése szerint 2023 második felében is Magyarországon volt a legolcsóbb a villamos energia és a földgáz a lakossági fogyasztóknak. Az uniós statisztikai hivatal kimutatása alapján az euróban kifejezett átlagárak hazánkban voltak a legalacsonyabbak a tavalyi második fél évben. A német háztartásoknak az áramért három és félszer, a gázban sereghajtó hollandoknak hét és félszer többet számláztak – hívja fel a figyelmet Facebook-bejegyzésében az Energiaügyi Minisztérium.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal naprakészebb ár-összehasonlítása szerint 2024 márciusában is a magyar családok rezsiterhei voltak a legkisebbek Európában. Az MVM-csoport összegzése szerint a gáz esetében tíz háztartásból kilenc, az áramnál tízből nyolc felhasználása maradt a rezsivédett sáv alatt.