A turisztikai szálláshelyeken 2,4 millió vendég 6,6 millió vendégéjszakát töltött el 2024 júliusában. Ebben a hónapban a KSH adatai szerint a vendégek száma 4,1, a vendégéjszakáké 2,0 százalékkal volt nagyobb az egy évvel korábbinál.
A belföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 0,3 százalékkal mérséklődött, a külföldivendég-éjszakáké viszont 5,4 százalékkal nőtt a jelzett időszakban.
A vendégéjszakák 62 százaléka a kereskedelmi szálláshelyekhez kötődött, ahol a forgalom 1,6 százalékkal meghaladta az előző évit. A magán- és egyéb szálláshelyeken 2,7 százalékkal több vendégéjszakát regisztráltak, mint egy évvel korábban.
A belföldi vendégek száma 0,5, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 0,3 százalékkal alacsonyabb volt az előző év azonos havinál. Az 1,3 millió belföldi vendég közel 3,9 millió vendégéjszakát töltött el a turisztikai szálláshelyeken, ezen belül a kereskedelmi szálláshelyeken 842 ezer vendéget és 2,3 millió vendégéjszakát regisztráltak. Utóbbiak 60 százalékát szállodákban töltötték el, ahol a vendégéjszakák száma 5,9 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál.
A magán- és egyéb szálláshelyeken eltöltött belföldivendég-éjszakák száma 1,4 százalékkal elmaradt a 2023. júliusitól.
A belföldivendég-éjszakák száma Szegeden és térségében nőtt a legnagyobb mértékben (11 százalékkal), illetve a Győr–Pannonhalma turisztikai térségben csökkent a leginkább (10 százalékkal) az előző év azonos időszakához képest.
Érdekesség, hogy Budapesten 9,3 százalékkal több, a Balatonnál 0,4 százalékkal kevesebb volt a turisztikai szálláshelyeken eltöltött belföldivendég-éjszakák száma. Ugyanekkor a külföldi vendégek száma 11, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 5,4 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A turisztikai szálláshelyekre érkezett 1,0 millió külföldi vendég 2,8 millió vendégéjszakát töltött el, közülük 703 ezer vendéget és 1,8 millió vendégéjszakát a kereskedelmi szálláshelyeken regisztráltak. Utóbbiak 69 százaléka szállodákhoz kötődött, ahol a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 7,9 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. A magán- és egyéb szálláshelyeken eltöltött külföldivendég-éjszakák száma 9,6 százalékkal nőtt 2023 júliusához mérten.
A külföldivendég-éjszakák száma a legerőteljesebben Debrecenben és térségében emelkedett (11 százalékkal), leginkább pedig a Budapest környéke turisztikai térségben esett vissza (15 százalékkal) az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Budapesten 8,6, a Balatonnál 6,3 százalékkal nőtt a turisztikai szálláshelyeken eltöltött külföldivendég-éjszakák száma.
Júliusban a turisztikai szálláshelyeken az összes bruttó árbevétel 134 milliárd forint volt, folyó áron 12 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. Széchenyi-pihenőkártyával folyó áron 3,0 százalékkal többet, 7,5 milliárd forintot költöttek a kártyatulajdonosok.
2024. január–júliusban az előző év azonos időszakához képest a turisztikai szálláshelyeken 6 százalékkal több, összesen 24,5 millió vendégéjszakát regisztráltak. A belföldi vendégek 1,9, a külföldiek 11 százalékkal több (12,4 millió, illetve 12,1 millió) vendégéjszakát töltöttek el a turisztikai szálláshelyeken a KSH közlése szerint.
Az élénk utazási kedvnek köszönhetően a szálláshelyek 134,5 milliárd forint bevételt könyvelhettek el júliusban, 12,4 százalékkal többet, mint tavaly ilyenkor. Ennek az összegnek a nagyobb részét, 90,4 milliárd forintot vidéken költötték el a vendégek, ahol a bevételek 12,8 százalékkal haladták meg a tavaly júliusit.
A vendéglátóhelyeken összesen 203,4 milliárd forint bevétel keletkezett 2024 júliusában, ez 6,8 százalékos növekedést jelent az előző év hetedik hónapjához képest – írta a Nemzetgazdasági Minisztérium a KSH adataira reagálva.
A turizmus Magyarország GDP-jének több mint 10 százalékát biztosítja és közvetlen vagy közvetett módon 400 ezer embernek biztosít megélhetést. Az ágazatban dolgozók száma folyamatosan emelkedik, ami jól mutatja a turizmus erejét, valamint a kormány foglalkoztatást növelő intézkedéseinek hatékonyságát. Emellett biztosítja a növekvő turistaforgalom ellenére a hazai turisztikai szolgáltatások színvonalának fenntartását, valamint támogatja az ágazat versenyképességét – tette hozzá az NGM.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTVA/Jászai Csaba)